Świeże zioła w kuchni - które do mięsa, które do deserów? [WIDEO]
Świeże zioła potrafią ożywić każde danie. Wydobywają smak potraw, wysubtelniają ich aromat i sprawdzają się w roli dekoracji. Jednak tajemnica odpowiedniego użycia świeżych ziół tkwi w ich odpowiednim doborze. Jakie zioła pasują do jakich potraw?
Spis treści
Jakie zioła do jakich potraw?
Pietruszka – zielona natka pietruszki ożywi smakowo i wizualnie każdą zupę, a w szczególności rosół. Pachnące listki można dodać także do sosów, sałatek i galaret lub użyć jako dekorację do dań mięsnych, np. gulaszu.
Szczypiorek – jedno z najpopularniejszych ziół używanych w polskiej kuchni. Idealnie sprawdzi się w duecie z jajkami, twarogiem czy maślanymi i majonezowymi sosami.
Bazylia – świeże listki można dodać się do sałatek, sosów, farszów i dań z pomidorów (choćby popularnego spaghetti bolognese). Idealnie sprawdzi się także jako smaczna dekoracja pizzy.
Cząber – najlepiej komponuje się z pieczonym mięsem i zapiekankami. Warto pamiętać, że przed podaniem dania należy usunąć jego gałązki, pozostawiając jedynie listki.
Rzeżucha – najczęściej dodawana do kanapek i twarogów, sprawdzi się także jako element sałatek. Rzeżuchę można także dodawać do delikatnych gatunków mięs.
Szałwia lekarska – dodana w niewielkich ilościach idealnie ożywi smak właściwie każdego mięsa. Świeże listki najczęściej dodaje się do marynat oraz sosów, jednak warto doprawiać nią także ryby.
Lebiodka, czyli oregano – najlepiej sprawdzi się w roli składnika sałatki. Warto komponować ją z różnymi gatunkami sałat czy rukolą. Posiekane listki warto dodać także do sosów pomidorowych.
Majeranek ogrodowy – tradycyjnie już dodaje się go do dań z kapusty czy grochu i sałatek, ale majeranek wzbogaci również smak sałat, zup i potraw z jajek.
Tymianek – lekko pikantny, sprawdza się w kompozycji z mięsami. Używa się go także do doprawiania sosów, marynat oraz farszów z duszonego mięsa.
Mięta – świeże listki dodaje się głównie do sałatek owocowych, deserów i napojów, choćby orzeźwiającej lemoniady. Ale miętą możemy również doprawić delikatne zupy, np. chłodniki czy krem z cukinii.
Estragon – idealnie aromatyzuje ocet i oliwę. Dodawany w niewielkich ilościach, podkreśli smak białych sosów oraz potraw z drobiu czy ryb.
Liść laurowy – obowiązkowy w bigosie, sprawdzi się także jako aromatyczny dodatek do zup, sosów czy marynat.
Kolendra – jedno z głównych ziół używanych w kuchni azjatyckiej, wzbogaci smak owoców morza czy ryb. Świeże listki można dodać także do zup i sosów.