Rodzaje ryżu - przewodnik. Jak kupić odpowiedni ryż?

2017-01-03 11:21

Odmian ryżu jest sporo - czym się się charakteryzują? Oto nasz  przewodnik po rodzajach ryżu i ich cechach. Jaki ryż do jakiej potrawy wybrać? Co do sushi, a co do risotto?

Rodzaje ryżu - przewodnik. Jak kupić odpowiedni ryż?
Autor: Shutterstock Ryż ma wiele odmian różniących się kolorem, długością ziaren, zawartością składników odżywczych i smakiem

Spis treści

  1. Podział ryżu ze względu na długość ziaren
  2. Odmiany ryżu - co warto o nich wiedzieć?

Podział ryżu ze względu na długość ziaren

Ryż krótkoziarnisty – jego ziarna mają długość około 5 mm i są praktycznie okrągłe. Po ugotowaniu, dzięki dużej zawartości amylopektyny, sklejają się. Ryż krótkoziarnisty jest popularny w Azji (przyrządza się z niego m.in. popularne sushi, łatwo go jeść pałeczkami). Nadaje się do risotto i paelli.

Ryż średnioziarnisty – jego ziarna mają około 6 mm długości. Skleja się bardziej niż ryż długoziarnisty, nadaje się do przyrządzania ryżowych deserów i risotto.

Ryż długoziarnisty – najbardziej popularny, również w Polsce. Jest to ryż polerowany. Jego ziarna mają długość około 7 mm, są wąskie. Po ugotowaniu ryż długoziarnisty nie skleja się, jest sypki.

Odmiany ryżu - co warto o nich wiedzieć?

Spośród 40 tys. odmian ryżu zaledwie kilka jest dostępnych na sklepowych półkach. Podajemy  znane z nich nazwy oraz krótkie opisy charakteryzujące daną odmianę:

Arborio, carnaroli i loto (ok. 8 zł/500 g) to odmiany ryżu średnioziarnistego uprawiane w północnych Włoszech. Nadają się na risotto.

Basmati to wysmukły ryż o długich ziarnach, który rośnie u podnóża Himalajów. Jest aromatyczny, ma delikatnie orzechowy posmak i nie klei się. Oferowany w sklepach w wersji białej i brązowej (ok. 6-8 zł/500 g).

Dziki ryż (7,50 zł/100 g) to pióra górnej części rośliny o nazwie owies wodny, uprawianej w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Ma dużo białka, potasu, fosforu, witamin z grupy B. Ma silny, orzechowy posmak, dlatego najczęściej spożywa się go jako dodatek do ryżu białego. Wymaga długiego gotowania. Zwykle ryż dziki można kupić w mieszankach z innymi odmianami, podobnie jak ryż czarny i czerwony (8,39 zł/400 g).

Ryż paraboliczny (parboiled) jest nieco twardszy od białego ryżu, ale bardzo zdrowy (2,95 zł/400 g). Ziarna, zanim trafią do sprzedaży, są poddawane parowaniu pod zwiększonym ciśnieniem. Dzięki temu cenne składniki znajdujące się w okrywie ziarna są wtłaczane do ryżu. Przygotowane w ten sposób ziarna mają ładny złotawy kolor, szybko się gotują i nie sklejają się.

Ryż perłowy, inaczej zwany ryżem do sushi, to białe niewielkie i owalne ziarna. Po ugotowaniu są kleiste. Wśród gatunków ryżu białego znajdziemy także polerowany. Białe ziarna uzyskuje się, usuwając łuskę i okrywę, a następnie szlifując ziarna, aż uzyskają regularny kształt.

Zwykły ryż bywa wzbogacany takimi składnikami jak witaminy i minerały, m.in. niacyna, kawas foliowy, witaminy z grupy B. Takiego ryżu nie należy płukać przed gotowaniem.

Ryż brązowy zachowuje najwięcej naturalnych składników odżywczych (5,60 zł/500 g), z którego w czasie obróbki usuwa się tylko niejadalną łuskę. Ma dość wyraźny smak i niestety wymaga długiego gotowania - ok. 30 minut (ryż biały jest gotowy do spożycia po 15-20 minutach).

Ryż jaśminowy (3,70 zł/500 g) swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowo białej barwie, kwiatowemu zapachowi i słodkiemu posmakowi. Długoziarnisty, nie skleja się podczas gotowania.