Przetwory z fasolki szparagowej – 5 sposobów na fasolkę szparagową na zimę
Sezon na fasolkę szparagową trwa od czerwca do września. Warto już dziś zaplanować z niej przetwory, którymi będziemy się później cieszyć zimową porą i na przednówku.
Spis treści
Różne kolory fasolki szparagowej
Największą popularnością cieszy się u nas zielona fasolka szparagowa. Zawiera ona najwięcej karotenu oraz oczywiście chlorofilu. Równie chętnie sięgamy po żółtą fasolkę szparagową, która jest bardziej słodka i delikatna w smaku. Mniej popularne i trudniejsze w Polsce do zdobycia są fioletowe i bladoróżowe fasolki szparagowe.
Bez względu na kolor fasolka szparagowa jest pyszna i zdrowa – ma mnóstwo witamin (A, C, K, bogactwo grupy B) i składników mineralnych, takich jak błonnik, żelazo, magnez, potas, kwas foliowy, karoten czy chlorofil. Jest przy tym niskokaloryczna. Doskonale nadaje się do domowych przetworów.
Jak przygotować fasolkę do zaprawy?
Przygotowując fasolkę do gotowania, wystarczy ucinać tylko zdrewniałe końcówki – druga strona jest jadalna i nie wpływa na smak całości. Zaoszczędzamy więc czas, rezygnując z niepotrzebnych czynności.
Fasolkę należy ugotować, ponieważ surowa zawiera fazynę (toksyczne białko powodujące sklejanie się erytrocytów), która rozpada się w temperaturze 90ºC.
Zobacz, jak idealnie ugotować fasolkę, aby nie straciła koloru
Dla podkreślenia smaku fasolki szparagowej warto do wody, w której jest gotowana, dodać łyżeczkę cukru.
Zobacz też, co robić, gdy: Lubisz fasolkę szparagową, ale miewasz po niej wzdęcia? Podpowiemy, jak tego uniknąć
Przygotowaliśmy dla Was 5 sprawdzonych przepisów na przetwory z fasolki szparagowej. Wypróbujcie je sami i cieszcie się ich smakiem.