Lubisz fasolkę szparagową, ale miewasz po niej wzdęcia? Podpowiemy, jak tego uniknąć
Fasole, także fasola szparagowa, są bogatym źródłem białka i błonnika. Mają przy tym niski indeks glikemiczny. Niestety, choć fasole są niskokaloryczne, mogą powodować także wzdęcia. Można tego uniknąć, odpowiednio je gotując i przyrządzając.
Spis treści
- Fasolka szparagowa – superwarzywo dla każdego
- To warto wiedzieć o fasolce szparagowej
- Aby fasolka nie powodowała wzdęć
Fasolka szparagowa – superwarzywo dla każdego
Fasolka szparagowa zawiera w sobie mnóstwo witamin (A, C, K, bogactwo grupy B) i składników mineralnych, takich jak błonnik, żelazo, magnez, potas, kwas foliowy, karoten czy chlorofil. Jest przy tym niskokaloryczna – w 100 gramach są niespełna 32 kalorie. Dzięki temu spożywanie fasolki szparagowej pozytywnie wpływa na obniżenie cholesterolu we krwi, przy tym także na pracę serca i całego układu krążenia, układ odpornościowy, nerwowy oraz na wygląd skóry. Fasolka szparagowa polecana jest diabetykom, osobom starszym, a także kobietom w ciąży i wkraczającym w okres menopauzalny.
Niestety, bywa ciężkostrawna. Wystarczy jednak odpowiednia obróbka kulinarna, by to zmienić.
To warto wiedzieć o fasolce szparagowej
Nie wolno spożywać surowej fasolki szparagowej, ponieważ zawiera fazynę – białko, które jest substancją toksyczną, powodującą sklejanie się erytrocytów we krwi. Dopiero temperatura 90ºC powoduje rozpad fazyny.
Dla podkreślenia smaku fasolki szparagowej do wody, w której jest gotowana, warto dodać oprócz soli także łyżeczkę cukru.
Przygotowując fasolkę do gotowania, wystarczy ucinać końcówkę tylko z jednej strony – tej, od której rosła (jest zdrewniała).
Aby fasolka nie powodowała wzdęć
Będziemy cieszyć się smakiem fasolki szparagowej bez efektów ubocznych w postaci wzdęć, jeśli przed gotowaniem będziemy ją dłużej moczyć (15–30 minut).
Do wody, w której gotowana jest fasolka, warto dodać skórkę cytryny. Zawiera ona mnóstwo olejków eterycznych i ma silne właściwości antybakteryjne oraz przeciwwirusowe. Trzeba mieć jednak świadomość, że sprowadzane do nas cytrusy (w tym cytryny) na czas transportu pokrywane są silnymi środkami przeciwgrzybiczymi, które chronią owoce przed pleśnią – imazalilem i tiabendazolem. Dlatego jeśli chcemy użyć skórki z cytryny, wybierajmy te bio.
Przeciwdziałać wzdęciom będzie także połączenie fasolki szparagowej ze sprawdzonymi ziołami i przyprawami o takich właściwościach. Należą do nich: koper, mięta, kolendra, kminek, imbir.
Warto też sobie uświadomić, że popularne podawanie fasolki szparagowej z bułką tartą rozprowadzoną w gorącym maśle, to zabicie w niej tego, co ma najlepsze za pomocą tłuszczów trans.