Panierka panko - zastosowania kulinarne. Jak zrobić domowe panko?
Panko to rodzaj panierki z tartej bułki, jednak przygotowywanej nieco inaczej niż nasza tradycyjna panierka. Dzięki specjalnemu procesowi wytwarzania panko jest delikatna, a jednocześnie chrupiąca. Panierka panko stosowana jest przede wszystkim w kuchni azjatyckiej, ale w kuchniach świata zachodniego również nalazła miejsce i uznanie.
Spis treści
- Co to jest panko?
- Rodzaje panko
- Czym różni się panko od bułki tartej?
- Zastosowanie panierki panko
- Gdzie kupić panko? Cena panko
- Domowe panko - przepis
Co to jest panko?
Panko to rodzaj panierki. Wyglądem przypomina nieco drobne płatki kukurydziane, o jasnym kremowym kolorze. To, co odróżnia ją od zwykłej bułki tartej, to faktura i rodzaj używanego chleba. O ile bułka tarta może być wykonana przy użyciu różnych rodzajów chleba, panko produkuje się tylko z białego chleba. Chleb przetwarza się na duże płatki, a nie na okruchy, a następnie suszy. Panko pochodzi z Japonii. Jest lżejsze, bardziej chrupiące i większe niż tradycyjna tarta bułka i nadaje się do panierowania niemal wszystkiego - od ryb po francuskie tosty.
Rodzaje panko
Istnieją dwie odmiany panko:
- białe panko - produkuje się z samego miąższu białego chleba bez skórki;
- tan panko - do produkcji którego używa się całych bochenków chleba.
Czym różni się panko od bułki tartej?
Panko ma lekką, przewiewną i delikatną teksturę, która sprawia, że panierowane nią produkty stają się chrupiące. Struktura panko sprawia też, że potrawa chłonie podczas smażenia znacznie mniej oleju, co zdecydowanie wpływa na poprawę walorów smakowych, dodając smażonym potrawom lekkości. Sama panierka ma bardzo łagodny, prawie niewyczuwalny smak.
Ciąg dalszy artykułu pod filmem ⇓⇓
Zastosowanie panierki panko
Panko można panierować te same potrawy, co zwykłą panierką z tartej bułki. Może być również stosowana jako chrupiące wykończenie zapiekanek, makaronów i serów lub jako środek wiążący do klopsów czy mielonych kotletów. W tym ostatnim wypadku użycie panko pozwala wyeliminować jajka z potrawy - co jest szczególnie istotne dla osób, które nie mogą lub nie chcą jadać jaj. Panko można również użyć do zagęszczania zup i sosów, zamiast mąki z woda lub skrobi kukurydzianej. Wystarczy dodać odpowiednią ilość panko do gorącej, gotującej się zupy, aż do uzyskania pożądanej gęstości.
Gdzie kupić panko? Cena panko
Panko można kopić w większości marketów spożywczych. Z jej jakością bywa jednak różnie. Oryginalne, japońskie panko można kupić w sklepach z żywnością azjatycką oraz w delikatesach internetowych. Panko należy przechowywać w zamkniętym pojemniku w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu, na przykład w spiżarni. Ceny panko są zróżnicowane - od 3 do nawet trzydziestu złotych za kg. Warto wypróbować kilku rodzajów i znaleźć taką, która najbardziej nam odpowiada.
Domowe panko - przepis
Panko można przygotować samodzielnie w domu. Może nie jest ono idealne, ale zachowuje właściwości oryginału, a jest znacznie tańsze. Najlepsze wychodzi z białego, tostowego chleba lub zwykłych kajzerek. Pieczywo warto odłożyć bez opakowania na 1-2 dni, aby sczerstwiało, ale nie uschło całkowicie. Jeśli ma być to białe panko, wcześniej należy usunąć skórki. Czerstwy miąższ ścieramy na tarce o dużych oczkach, rozsypujemy cienką warstwą na blaszce i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 70 stopni Celsjusza na ok godzinę do wysuszenia. Gotowe panko studzimy i przesypujemy do szczelnie zamykanego pojemnika.