Muffiny - najłatwiejsze ciastka - jak je zrobić?
Upieczenie muffinów jest bardzo proste i szybkie. Zawsze się udają! Mogą być słodkie albo wytrawne, można je podawać na śniadanie, deser, przystawkę do obiadu, przekąskę w ciągu dnia. Zdobione kremem lub lukrem, z kolorową posypką i ozdobami z masy marcepanowej nadadzą się nawet na przyjęcie.
Spis treści
Muffiny to ciastka pieczone w charakterystycznych foremkach. Pochodzą z Wielkiej Brytanii i początkowo robiono je z ciasta drożdżowego. W XIX wieku emigranci z Anglii przywieźli je do Stanów Zjednoczonych i wtedy rozpoczęła się ich wielka kariera. Ciasto drożdżowe zostało zamienione na łatwiejsze piaskowe. Teraz muffiny robi się też z ciasta biszkoptowego, a także z ciasta ucieranego z dodatkiem tłuszczu i spulchniaczy.
Polecamy: Owsiane muffiny z jabłkami
Jak zrobić muffiny?
Wystarczy tylko wymieszać składniki, i to niezbyt dokładnie – mają pozostać grudki, inaczej ciastka nie będą puszyste i lekkie. Najpierw miesza się ze sobą składniki suche i osobno – składniki mokre. Potem łączy się obie te masy. Podstawowe składniki muffinów to mąka, tłuszcz, jajka i produkt mleczny, a także cukier, jeśli robimy słodkie muffiny. Do tego proszek do pieczenia i/lub soda oczyszczona, dzięki którym muffinki pięknie wyrosną. Często dodaje się oba te składniki. Mąka najlepiej żeby była pszenna, typ 405. Można też zrobić muffinki z mąki pełnoziarnistej – wtedy trzeba dodać więcej płynu. Do muffinów nadaje się też dodatek mąki orkiszowej, kukurydzianej lub mielonych migdałów bądź orzechów.
Warto spróbować: Muffiny z malinami i białą czekoladą
Jako składnik tłuszczowy w muffinach występuje zwykle roztopione masło albo olej lub oliwa. Aby ciastka były puszyste i wilgotne, konieczny jest dodatek jogurtu, maślanki, kwaśnej śmietany albo mleka z dodatkiem soku z cytryny. Liczba wariantów smakowych jest nieograniczona – do ciastek można dodawać owoce, czekoladę, kakao, miód, bakalie. Wytrawne muffiny można upiec z ziołami, serami, warzywami, szynką, boczkiem, orzechami i ziarnami np. słonecznika, dyni.
Warto wiedzieć, że muffiny robione w domu nie będą tak "nadmuchane" i wypukłe jak te ze sklepu czy cukierni. Będą raczej płaskie, ale takie mają być! Muffinki trzeba jeść szybko – najlepsze są w dzień upieczenia, ostatecznie można je zjeść następnego dnia.
Polecamy także: Muffiny wytrawne z rozmarynem, oliwkami i parmezanem
W czym piec muffiny?
Koniecznie trzeba się zaopatrzyć w odpowiednie foremki. Na rynku są blachy z dołkami, a także silikonowe pojedyncze foremki. Do foremek silikonowych nie są potrzebne papierowe papilotki, za to będą one przydatne do metalowych blach. Nie da się upiec muffinów w samych papilotkach, ponieważ się rozleją (chyba że są naprawdę ze sztywnego papieru albo użyjesz podwójnych). W przepisach zwykle podaje się ilości składników na 12 muffinów, ale w zależności od pojemności foremek może wyjść trochę mniej lub więcej ciastek, dlatego lepiej jest mieć więcej foremek niż 12. Nie należy wypełniać foremek do pełna, tylko do ¾, ponieważ urosną.