Makowiec i ciasta z makiem na Wigilię i Boże Narodzenie: TOP 12 przepisów

2022-12-07 15:24

Makowiec to obowiązkowe ciasto Wigilii i świąt Bożego Narodzenia. Ulubiony deser Polaków. Jest słodki, pyszny i uzależniający. Specjalnie dla Ciebie wybrałyśmy 12 sprawdzonych przepisów na tradycyjny makowiec oraz jego nowoczesne odsłony. Zobacz galerię przepisów i ciesz się cudownymi świętami.

Makowiec i świąteczne ciasta z makiem: TOP 12 przepisów na Wigilię i Boże Narodzenie
Autor: Shutterstock.com Makowiec i świąteczne ciasta z makiem, TOP 12 przepisów na Wigilię i Boże Narodzenie

Mak - symbolika

W kuchni prasłowiańskiej mak był ulubionym pokarmem dnia powszedniego i odświętnego. Po pierwsze dawał siłę, bo w malutkich ziarenkach kryje się moc białek i tłuszczy. Z drugiej strony napój z maku był bramą do poznania tajemnicy życia i śmierci. Jednoczył ze światem zmarłych. Po trzecie ziarenka maku, których są tysiące w makówce, mają znaczenie magiczne. Symbolizują obfitość, płodność i pomyślność.

Zobacz: Jak i ile razy mielić mak? Co dodać do maku?

Po wprowadzeniu chrześcijaństwa w licznych okresach postu makowe dania pozwalały przetrwać naszym wyposzczonym przodkom. Według najstarszych zachowanych polskich receptur z 1633 roku z maku nie tylko przygotowywano kaszę. I to wcale nie na słodko. Także pierożki nadziewane makiem. A nawet makowy ser z makowego mleka z dodatkiem migdałów. Ów makowy ser przyprawiony szafranem i pocukrowany, przed podaniem polewano wódką rodzynkową.

Makowiec - tradycyjny polski wypiek

Wróćmy jednak do makowca. Makowa strucla wróży dostatek i pomyślność w nowym roku. Okazały makowiec bożonarodzeniowy bogato upakowany rodzynkami i orzechami jest jednocześnie postny i odświętny. Dlatego nie może go zabraknąć na wigilijnym stole. W czasach staropolskich kucharze prześcigali się w gigantycznych wypiekach na cześć magnatów. Wiadomo, kto płaci, ten rządzi i żąda. Do historii przeszedł ogromny makowiec z 1681 roku upieczony przez osobistego cukiernika Jana III Sobieskiego i ozdobiony wiernie oddanymi wizerunkami króla i królowej. Natomiast król Stanisław August Poniatowski został kiedyś obdarowany makowcem o długości 4 m!

Nie zachęcamy cię do popełniania takich szaleństw i wypiekania makowca na metry albo kilogramy. Ale do samodzielnego przygotowania makowca dla rodziny i przyjaciół, by zapewnić wam wszystkim pomyślność i obfitość pożądanych dóbr. Proponujemy galerię w której znajdziesz 12 przepisów na ciasta z makiem - łatwiejsze i trudniejsze. Na pewno znajdziesz wśród nich coś dla siebie  - na miarę swoich potrzeb i możliwości.

Zobacz: Makowiec i ciasta z makiem - TOP 12 przepisów

Jeśli wciąż masz wątpliwości, czy samodzielne przygotowanie makowca  nie przerasta twoich możliwości, zobacz wideo - może zachęci cię to do podjęcia próby!

Beszamel - Jak zrobić makowiec