Jak i ile razy mielić mak? Ile gotować i co dodać do maku?
2024-12-09
10:39
Mak do świątecznych łakoci należy zmielić. Jak przygotować mak do potraw wigilijnych, aby był smaczny? Mówimy, krok po kroku, jak namaczać, odsączać i gotować mak, a także jakie dodatki poprawią jego smak.
Spis treści
- Mak trzeba namoczyć
- Co zrobić, aby uzyskać najlepszy do konkretnych dań smak maku?
- Galeria: Makowiec i ciasta z makiem - 12 przepisów
Mak trzeba namoczyć
Wiadomo, że mak należy przed zmieleniem porządnie wymoczyć i jest to punkt w harmonogramie kuchennych prac, którego pominąć nie można, ani też skrócić. Dlatego najlepiej jest nastawić mak do namoczenia na noc, a dalsze czynności wykonywać na drugi dzień - długie moczenie powoduje, że czas gotowania maku jest krótszy. Po namoczeniu i starannym odsączaniu - mielimy mak 3 razy.
Co zrobić, aby uzyskać najlepszy do konkretnych dań smak maku?
Samo moczenie w wodzie nie wystarczy. Co zrobić, aby mak był smaczny?
- Mak do słodkich dań - po wypłukaniu go zimną wodą i osączeniu (co najmniej przez godzinę) dobrze jest przełożyć mak do aluminiowego garnka i zalanie go na 15 minut ciepłym, słodkim mlekiem (zachowaj proporcje: dwie szklanki mleka na szklankę maku). Następnie gotujemy go na małym ogniu przez 25 minut.
- Jeśli mimo odsączenia wody mak nadal jest za bardzo wilgotny - musisz coś z tym zrobić, bo inaczej ciasta ani torty nie będą udane. Dobrym, sprawdzonym sposobem jest, po kilkakrotnym zmieleniu takiego maku, dodanie do niego kaszy manny lub tartej bułki, które go zagęszczą.
- Dobrym dodatkiem do maku jest miód pszczeli (może być sztuczny). Do tortu daje się 1 łyżkę miodu na 2 szklanki maku, do typowych wigilijnych dań np. kluski, kutie, łazanki z makiem - miodem możemy zastąpić cukier.
- Robisz strucle drożdżowe z makiem? Pamiętaj, by trochę rozczynu dodać do masy makowej. Wtedy masa makowa troszeczkę urośnie i nie oddzieli się od ciasta.
Galeria: Makowiec i ciasta z makiem - 12 przepisów
Beszamel - Jak zrobić makowiec