Magnez, lek na współczesność: jaką rolę pełni w organizmie cenny biopierwiastek?

2017-11-02 10:56

Magnez jest jednym z najcenniejszych biopierwiastków i znajduje się niemal we wszystkich komórkach, a także bierze udział w większości procesów zachodzących w naszym organizmie. 

Składniki mineralne w pożywieniu. Jaką rolę pełni magnez w organizmie?
Autor: Shutterstock Nieocenionym źródłem magnezu są: banany, czekolada, orzechy, pestki, kasze, a nawet mak.

Spis treści

  1. Magnez - rola w organizmie
  2. Magnez - niedobór
  3. Magnez - przedawkowanie
  4. Magnez - źródła w pożywieniu
  5. Magnez w wodzie z kranu
  6. Miękka woda bogata w magnez

Magnez to po łacinie Magnesium, stąd chemiczny symbol pierwiastka - Mg.  Magnez sprawia, że lepiej znosimy stresy i łatwiej radzimy sobie z infekcjami i wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Działa on uspokajająco i uodporniająco, zwiększając możliwości obronne organizmu. Jest zbawienny dla naszego serca i układu krążenia - reguluje ciśnienie krwi i jej krzepliwość, obniża poziom cholesterolu, obniżając ryzyko występowania chorób układu krążenia. To prawdziwe panaceum na dolegliwości czasów, w których żyjemy. 

Zobacz, za co jeszcze odpowiedzialny jest magnez i czym może grozić zbyt niski lub zbyt wysoki poziom magnezu w organizmie.

Magnez - rola w organizmie

Podobnie jak fosfor, magnez bierze udział niemal we wszystkich procesach, które zachodzą w organizmie człowieka, a co za tym idzie komórki potrzebują go do prawidłowego funkcjonowania.

Dorosły człowiek ma w swoim ciele 20-28 g magnezu, który zgromadzony jest głównie w kościach i mięśniach, zaopatrując komórki w energię. Ten biopierwiastek uaktywnia ponad 320 enzymów, które biorą udział w przemianach białka, tłuszczów i węglowodanów.

Po pierwsze jest bardzo ważnym elementem enzymów trawiennych, które są odpowiedzialne za przemianę materii. Dodatkowo magnez bierze udział w syntezie adrenaliny czy noradrenaliny, w związku z czym korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy. Jednym słowem pomaga nam zachować zarówno równowagę fizyczną, jak i psychiczną. Wspomaga też pracę umysłu. Dodatkowo odpowiedni poziom magnezu w organizmie chroni przed chorobami naczyń krwionośnych i poprawia pracę serca, reguluje bicie serca. Hamuje też odkładanie się cholesterolu na ściankach tętnic. Dzięki tym wszystkim zadaniom magnez obniża ryzyko wystąpienia zawału. Dodatkowa zdolność do rozszerzania naczyń wieńcowych kwalifikuje magnez na lek, podawany osobom zaraz po zawale.

Magnez umacnia także szkliwo zębów i kości, wpływa korzystnie na krzepliwość krwi oraz chroni nasz organizm przed toksynami (kadmem czy arsenem). Kolejną zaletą magnezu jest to, że wzmacnia układ odpornościowy, przeciwdziała powstawaniu kamieni nerkowych i bierze udział w procesie wytwarzania insuliny.

Magnez - niedobór

Gdy magnezu jest za mało w organizmie cierpi przede wszystkim nasza psychika. Niedobór magnezu może skutkować zmęczeniem organizmu, rozdrażnienie, ociężałość, zdenerwowanie, czy nawet napady płaczu. Przy dużych niedoborach można się także spotkać z napadami nerwicowymi i histerią. Często pojawiają się także nagłe zawroty głowy, trudności z koncentracją, bezsenność czy problemy z uwagą i pamięcią, problemy z oddychaniem, zaburzenia przewodu pokarmowego. Podobne, negatywne skutki braku magnezu widoczne są także w przypadku układu krążenia i pracy serca, a także sprawności mięśni.

Dodatkowe objawy niedoboru magnezu, to:

zahamowanie wzrostu

łamliwość paznokci i wypadanie włosów

przebarwienia szkliwa zębów

brak apetytu

brak koordynacji ruchowej

Magnez - przedawkowanie

Przedawkowanie magnezu może grozić niewydolnością nerek. Oznakami zbyt dużego stężenia magnezu we krwi są osłabienie, ospałość, mrowienie w nogach i rękach, zaczerwienienie skóry oraz osłabienie mięśni. Podobnie jak w przypadku niedoboru magnezu pojawić się mogą trudności z oddychaniem. Dodatkowym objawem może też być biegunka.

Magnez - źródła w pożywieniu

Magnez można znaleźć w większości produktów spożywczych. Niewielkie ilości tego pierwiastka znajdziemy w większości owoców, części warzyw czy niektórych produktach mlecznych. 

Cennymi źródłami magnezu są:

czekolada

kakao

pestki dyni

fasola

orzechy ziemne

groch 

kasza gryczana

Magnez w wodzie z kranu

Dobrym źródłem magnezu może być woda, w szczególności wysoko zmineralizowana z dobrego ujęcia. Nie można jednak zapominać również o „twardej” wodzie pitnej, która dba o nasze serce, niszcząc niestety przy tym czajniki i inne sprzęty AGD, przez które przelewamy wodę z dużą zawartością soli wapnia i magnezu.

Magnez jest minerałem, który wraz z wapniem występuje w wodzie przeznaczonej do spożycia, jednak zawartość wapnia jest zazwyczaj kilka razy wyższa niż magnezu. Nadmiar jonów wapnia i magnezu obniża właściwości smakowe i estetyczne wody: podczas gotowania wytrąca się kamień i tworzy się brzydki kożuch na powierzchni przyrządzanych napojów, zmienia się smak potraw, gotowanych na bazie takiej wody, zupełnie inaczej smakuje herbata. Ponadto, twarda woda stanowi dodatkowe obciążenie dla nerek. 

Miękka woda bogata w magnez

Co więc można zrobić żeby nie pić twardej wody i nie niszczyć sobie sprzętów AGD? Jednocześnie co robić by pić wodę wzbogaconą w dobroczynny magnez? Jest rozwiązanie, używać dzbanka filtrującego wodę z odpowiednim filtrem wzbogacającym wodę w magnez. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Producent filtrów do wody, Aqupahor, wprowadził do swojej oferty wkłady magnezowe do dzbanków filtrujących. Producent podaje, że wkład skutecznie usuwa z wody m. in. zanieczyszczenia mechaniczne, chlor, fenol, pestycydy, żelazo, metale ciężkie, niwelując nieprzyjemny posmak i zapach wody. Wkład filtrujący zmiękcza wodę, usuwając z niej kamień, a jednocześnie dodatkowo wzbogaca ją w magnez.

Marzena Lewandowska, dyrektor marketingu i PR w Aquaphor zauważa:

Zastosowanie w dzbankach filtrujących opatentowanego przez Aquaphor włókna Aqualen pozwala zachować odpowiednią zawartość magnezu w wysoce oczyszczonej wodzie - i nie jest to wcale chwyt marketingowy. Aquaphor produkuje bowiem specjalne wkłady do dzbanków filtrujących, zawierające jony magnezu, zarówno w składzie żywicy jonowymiennej, jak i w osobnym zasobniku, który ma kontakt z uzdatnioną wodąPodczas filtracji specjalne złoże równomiernie dozuje jony magnezu do oczyszczanej wody tylko w sytuacji pogorszenia równowagi wapniowo-magnezowej. Im bardziej aktywnie wkład pochłania jony wapnia, tym więcej wydziela się magnezu, lecz jego stężenienigdy nie przekracza dopuszczalnychnorm

Zastosowana we wkładzie filtrującym kontrolowana mineralizacja jonami magnezu pozwala zachować w wodzie odpowiednie proporcje poziomu minerału, nie przyczyniając się do zwiększania twardości wody i wytrącania się kamienia. Wkłady AQUAPHOR B25 (Mg) MAXFOR pasują również do dzbanków innych producentów dostępnych na polskim rynku.  

Więcej o dzbankach filtrujących i zastosowanych w nich wkładach na stronie aquaphor.pl

Zobacz jak przygotować Herbatkę na dobre trawienie wykorzystując wodę wzbogaconą w magnez w dzbanku filtrującym Aquaphor ONYX: