Jeżyna - kiedy zbierać. Zastosowanie i właściwości zdrowotne jeżyn

2022-08-21 9:35

Jeżyna owocuje pod koniec lata. W sierpniu jej krzaki są pełne czarnych, słodkich owoców. Jej krzewy można uprawiać w ogródku, ale najsmaczniejsze owoce dają krzaki leśnych jeżyn, które spotkać można na obrzeżach lasów, niekiedy na polanach i przyleśnych łąkach. Wybierając się na weekendowy spacer warto zabrać ze sobą pojemniczek, do którego w razie czego nazbieramy tych pysznych owoców, bo są bardzo zdrowe. Sprawdź, jak wykorzystać jeżyny dla zdrowia.

Jeżyny
Autor: Shutterstock Jeżyny sa nie tylko bardzo smaczne, maja także swoje supermoce :)

Spis treści

  1. Jeżyna - zbiory
  2. Jeżyna - zastosowanie
  3. Jeżyna - właściwości
  4. Polecamy przepisy na przetwory i desery z jeżynami:

Jeżyna to krzew o płożących się, cienkich pędach pokrytych kolcami. Liście ma trójlistkowe lub pięciolistkowe, kwiaty białe. Owoce są koloru ciemnofioletowego, podobne do malin.

Jeżyna - zbiory

Liście zbieramy zanim roślina zakwitnie, przy końcu maja i na początku czerwca. Suszymy rozkładając cienką warstwą w miejscu przewiewnym, ocienionym. Owoce zbieramy w końcu lata i na początku jesieni, kiedy dojrzeją. Suszymy początkowo w temperaturze 4O°C, dosuszamy w temperaturze 60°C.

Jeżyna - zastosowanie

  • W kuchni: doskonały surowiec na konfitury, soki, dżemy oraz kompoty i nalewki.
  • W apteczce: napary, odwary, nalewki, soki.
  • Napar z liści: 1 łyżkę liści zalewamy szklanką wrzątku, trzymamy pod przykryciem 10 minut, odcedzamy. Pijemy 2 razy dziennie po szklance naparu.
  • Napar z owoców: 2 łyżki suszonych owoców zalewamy szklanką wrzątku. Naczynie przykrywamy i odstawiamy na kwadrans. Po ostudzeniu i przecedzeniu pijemy 2-3 razy dziennie.

Dalszy ciąg pod filmem ⇓⇓

Beszamel: Jeżyny - właściwości odżywcze, zastosowanie jeżyn w kuchni
  • Odwar z liści: łyżkę suszonych liści zalewamy szklanką wody, gotujemy przez ok. 3-5 minut. Po ostygnięciu, przecedzamy. Stosujemy w przypadkach zaburzeń żołądkowych i przeziębień. Pijemy w 2-3 porcjach między posiłkami. Odwaru używamy do okładów przy chorobach skóry.
  • Nalewka: Owoce jeżyn (niemyte, o tym dlaczego nie myć jeżyn piszemy tutaj) zalewamy wódką w proporcji 1:10. Odstawiamy na 2 tygodnie. Po tym okresie odcedzamy. Pijemy 2 -3 kieliszki dziennie jako środek napotny i przeciwgorączkowy.

Jeżyna - właściwości

Można stosować w zaburzeniach przemiany materii, w złym trawieniu, biegunce, w schorzeniach dróg oddechowych, jak kaszel, chrypka oraz w schorzeniach nerek i pęcherza moczowego. Reguluje przemianę materii. Zewnętrznie, w postaci okładów na rany i owrzodzenia oraz do płukania gardła. Natomiast sok działa przeciwgorączkowo.

Polecamy przepisy na przetwory i desery z jeżynami:

Dżem z jeżyn - jak zrobić? [sprawdzony przepis]

Sok z jeżyn [PRZEPIS] - jak zrobić, ile cukru dodać

Jeżynówka z wanilią - jak zrobić nalewkę z jeżyn, ile cukru dodać

Jeżyny nadają się do wypieków:

Placek z jeżynami i z kruszonką: przepis na wykwintne ciasto

Tartaletki z kremem i jeżynami (orkiszowe, bezmleczne i bezjajeczne)

Leśne smaki - co wiesz o jeżynach?

Pytanie 1 z 9
Jaki inny owoc jeżyny przypominają kształtem?