Kolacja - jeść czy nie jeść? Czy niejedzenie kolacji korzystnie wpływa na zdrowie?
O szkodliwości jedzenia kolacji podczas przeprowadzania diety odchudzającej wie prawie każdy. Czy na prawdę rezygnacja z tego posiłku podczas odchudzania zapewni szybszy i trwalszy efekt? Jeść wieczorem czy nie jeść? Co zrobić, żeby odchudzanie było skuteczne?
Spis treści
Jeść czy nie jeść po godzinie 18?
Bardzo wiele osób rozpoczyna proces odchudzania od ograniczenia przyswajanych kalorii, często kosztem liczby spożywanych posiłków. Do tego rezygnuje z jedzenia kolacji lub posiłków po godzinie osiemnastej. Taka sytuacja ma sens jedynie wtedy, gdy punkt ciężkości naszego dnia koncentruje się w bardzo wczesnych godzinach (7.00-15.00) i udajemy się na spoczynek około godziny 21. Taki plan dnia ma jednak miejsce w bardzo niewielu przypadkach i dotyczy najczęściej dzieci.
O której godzinie jeść ostatni posiłek w ciągu dnia?
Jeśli dzień kończy się dla nas raczej w godzinach nocnych (23.00 - 1.00), niż wieczornych, rezygnacja z posiłków po osiemnastej jest niczym nieuzasadniona i bardzo często kończy się wieczornym szturmem na zawartość lodówki. Dodatkowo, jeśli aktywność fizyczną towarzyszącą diecie zwykle planujemy na godziny wieczorne to, aby doprowadzić organizm do sytuacji homeostazy - równowagi po treningu, wieczorny posiłek jest jak najbardziej wskazany. Oczywiście, nie mogą być to przypadkowe rzeczy - jeśli zależy nam na utracie tłuszczu. Ostatni posiłek powinien być bogaty w białko i zawierać jedynie niewielkie ilości węglowodanów.
Dzięki temu ciało będzie nie tylko chudsze, ale również zdrowsze, ponieważ zamieni tkankę tłuszczową na masę mięśniową. Łączy się to z nieco spowolnionym tempem odchudzania, gdyż mięśnie ważą więcej niż tłuszcz. Pamiętajmy jednak, że racjonalna, zbilansowana dieta powinna służyć nie tylko urodzie, ale również zdrowiu.