Gorzka czekolada - poznaj jej właściwości zdrowotne

2016-08-30 16:33

Masz ochotę na coś słodkiego? Wybierz kawałek gorzkiej czekolady. To smaczna, a zarazem bardzo korzystna dla zdrowia przekąska.

Gorzka czekolada - poznaj jej właściwości zdrowotne
Autor: pixabay.com Aby gorzka czekolada korzystnie wpływała na zdrowie, musi zawierać minimum 80% kakao.

Gorzka czekolada o dużej zawartości kakao (min 80%) ma w składzie niewiele tłuszczu oraz niski indeks glikemiczny (22) – kilka kostek dziennie nie wpłynie więc na twoją wagę. Zaspokoimy potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego i przy tym dostarczymy naszemu organizmowi wiele dobroczynnych składników.

Ten rodzaj łakoci zawiera dużo przeciwutleniaczy, które bardzo korzystnie wpływają na serce. Zawiera także antyoksydanty (znajdują się w ziarnie kakaowym) neutralizujące wolne rodniki – zapobiegają starzeniu się organizmu oraz są skuteczne w profilaktyce chorób serca, a także nowotworów.

Gorzka czekolada jest bogata między innymi w magnez (niezbędny, gdy ciężko pracujemy, czemu towarzyszy stres) oraz żelazo (konieczne w produkcji czerwonych krwinek). Zawarta w czekoladzie fenylotylamina (grupa endorfin) wpływa pozytywnie na nastrój i nasze stany emocjonalne. Węglowodany natomiast dostarczają niezbędnej do życia energii.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE