Jak zabić karpia, by ryba nie cierpiała? Jaka kara grozi za zabicie karpia na oczach dziecka?

2017-12-13 17:07
jak_zabic_karpia_na_swieta.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Karpia nie wolno zabijać na oczach dzieci, ani tym bardziej kazać im to robić samodzielnie

Zabijanie karpia nie należy do przyjemnych świątecznych "tradycji". Jednak wielu z nas wciąż kultywuje zwyczaj kupowania żywej ryby na święta Bożego Narodzenia, którą potem zabija się w domu. Jak zabić karpia w sposób humanitarny i zgodnie z prawem? Polecamy kila przepisów na świątecznego karpia: Karp smażony w sosie jogurtowym, Karp po żydowsku w galarecie oraz Karp zapiekany z pieczarkami.

Jakiego karpia wybrać?

Karp jest niezwykle smaczną rybą, tradycyjnie podawaną w Wigilię. W sklepie możesz kupić już martwą rybę, lecz jeśli chcesz mieć pewność że jest świeża, możesz poprosić sprzedawcę, aby zabił ją przed zapakowaniem. Jeśli jednak rybę chcemy zanieść do domu żywą, musimy pamiętać o kilku zasadach postępowania z karpiem, aby zwierzę się nie męczyło.

Sprawdź również >>> Jak wypatroszyć karpia?

Jak postępować z żywym karpiem?

Przetransportuj karpia do domu w siatce wypełnioną wodą, najlepiej w dużej, żeby ryba nie była nienaturalnie wygięta. W domu wpuść ją do wanny - woda nie powinna mieć wyższej temperatury niż 10 stopni C. Jeśli włożysz karpia do małej miski, będzie się męczył, a przecież i tak czeka go nieprzyjemny koniec, warto więc sprawić, aby ostatnie chwile przed zabiciem karp spędził w spokoju. 

Sprawdź również >>> Jak pozbawić karpia ości i go wyfiletować?

Jak zabić karpia?

Kiedy przyjdzie moment zabicia karpia należy najpierw uderzyć go w głowę, czyli ogłuszyć. Ryba straci świadomość i wtedy szybko głowę należy odciąć. Karp nawet nie zauważy, kiedy przejdzie na drugą stronę. Jest to jedyna humanitarna metoda zabicia karpia.

Karpia nie wolno zabijać na oczach dzieci, ani tym bardziej kazać im to robić samodzielnie - jest to nie tylko, delikatnie mówiąc, niestosowne, ale także grozi za to kara pozbawienia wolności do roku, ograniczenie wolności lub kara grzywny do 500 zł. 

Sprawdź również >>> Przepis na karpia smażonego w chrzanowej panierce

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE