Jak przyrządzić krewetki? Lepsze świeże czy mrożone?
Świeże krewetki są najsmaczniejsze, ale mają nieco wad: łatwo się psują, a poza tym często trzeba je oczyścić. Krewetki mrożone natomiast są prawie gotowe do spożycia i znacznie tańsze niż świeże. Sprawdź, jakie krewetki wybrać i jak je przyrządzić.
Spis treści
Jak przyrządzić mrożone krewetki?
Najczęściej kupujemy krewetki mrożone. Są już oczyszczone (tylko tygrysie mają nieraz końcówkę pancerzyka) i - co ważne - obgotowane. Obróbka kulinarna polega wtedy na ich szybkim obsmażeniu - np. na oliwie, z czosnkiem, solą i ziołami. Nie należy przedłużać podgrzewania, bo twardnieją i robią się gumowate.
Jeśli przepis wymaga rozmrażania, lepiej nie rozmrażaj ich powoli, w lodówce, lecz zrób to jak najszybciej - wtedy zachowają smak i dobrą konsystencję. Włóż je do foliowej torebki (chyba że już w niej są), zamknij i zanurz w naczyniu wypełnionym gorącą (ale nie wrzącą!) wodą. Jeśli woda ostygnie, wymień ją na nową, aż krewetki utracą sztywność. Nie muszą być całkowicie rozmrożone, ponieważ ogrzeją się podczas płukania i przygotowywania potrawy. Nie wkładaj krewetek bezpośrednio do ciepłej wody, bo stracą aromat!
Świeże krewetki - jak przechowywać i przyrządzać?
Świeże krewetki są najsmaczniejsze, ale jak wszystkie owoce morza łatwo się psują. Pamiętaj, że jedna godzina w temperaturze pokojowej odpowiada 24 godzinom w lodówce. Świeże krewetki trzeba natychmiast po zakupie schować do lodówki i jak najszybciej przyrządzić.
Jeśli kupujesz krewetki świeże w całości, trzeba je oczyścić. Krewetki mają przewód pokarmowy, który biegnie wzdłuż ich ciała - zwykle jest widoczny jako czarna lub pomarańczowa żyłka. Nie jest szkodliwy dla zdrowia, ale lepiej się go pozbyć.
W tym celu grzbiet krewetki należy naciąć czubkiem ostrego nożyka i delikatnie usunąć żyłkę, po czym opłukać krewetkę. Żeby nie robić sobie kłopotu, najlepiej kupować krewetki z usuniętym już przewodem pokarmowym.