Jak pasteryzować zupy w słoikach? Prosta metoda na wekowanie słoików z zupą
Zupy są pyszne i sycące. Rozgrzewają w chłodne dni i dodają energii. Smakowite danie może być zawsze pod ręką, gotowe do odgrzania, jeżeli zapakuje się je do słoików i podda pasteryzacji. To prosty proces, który bez problemu można przeprowadzić w domowych warunkach. Na czym polega wekowanie zupy? Jak to zrobić?
Spis treści
- Jak zawekować zupę?
- Na czym polega pasteryzacja zup?
- Jak pasteryzować zupę w garnku?
- Jak pasteryzować zupę w piekarniku?
- Jak przechowywać zupę w słoiku?
- Jak długo można przechowywać zawekowaną zupę?
- Jakie zupy można pasteryzować?
Jak zawekować zupę?
Wekowanie, czyli pasteryzacja, to sposób na przedłużenie świeżości wielu domowych przysmaków. Ta prosta metoda jest znana od lat. Niegdyś w prawie każdym polskim domu wekowano najróżniejsze potrawy, które przechowywano w spiżarniach i sięgano po słoiki, kiedy tylko miało się ochotę na bigos czy pyszną zupę ze słoika. Obecnie robienie weków w domu dumnie powraca i coraz więcej osób chętnie robi przetwory w słoikach. Przygodę z tą prostą metodą można zacząć od zrobienia smakowitych zup zamkniętych w słoikach.
Zawekować można nie tylko świeżo ugotowane potrawy. To również sposób na przedłużenie świeżości jedzenia, które zostało z obiadu. Dzięki temu nic się nie zmarnuje, a gotowe danie będzie można zjeść później.
Na czym polega pasteryzacja zup?
Wekowanie zup w słoikach to domowy sposób konserwacji żywności. Dzięki temu prostemu i szybkiemu procesowi potrawę można przechowywać przez dłuższy czas.
Jak zawekować zupę? Świeżo ugotowaną zupę należy przelać do czystych słoików i bardzo mocno je zakręcić. Słoiki powinny być czyste i suche, a pokrywki nie mogą być powyginane i zardzewiałe. Następnie wkłada się je do garnka z wrzącą wodą wyłożonego ściereczką lub wstawia do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Czas pasteryzacji zależy od metody, którą się wybierze.
Jak pasteryzować zupę w garnku?
Pasteryzacja zup w słoikach w garnku wymaga czasu, cierpliwości i ostrożności. Słoiki wstawia się do garnka z wrzątkiem, którego dno należy wyłożyć ściereczką, aby szkło nie popękało. Czas pasteryzowania wynosi 20 minut. Następnie należy ostrożnie wyjąć słoiki z gorącej wody, wytrzeć do sucha i odstawić do góry dnem do całkowitego ostygnięcia.
Jak pasteryzować zupę w piekarniku?
Ten sposób jest prosty, szybki i nie wymaga wycierania gorących słoików z wody. Słoiki z zupą wstawia się do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Czas pasteryzacji wynosi około 15 minut.
Jak przechowywać zupę w słoiku?
Weki z zupą należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Może to być spiżarnia, piwnica, kuchenna szafka czy nawet lodówka. Przed wstawieniem słoików do chłodziarki należy owinąć je w woreczek, aby ograniczyć dostęp wilgoci.
Jak długo można przechowywać zawekowaną zupę?
Pasteryzacja to bezpieczna metoda konserwacji żywności, którą można wykonać w domu. Aby skutecznie przedłużyć świeżość gotowych dań, nie potrzebne są dodatkowe składniki czy konserwanty. Po otwarciu zawekowanego słoika danie wystarczy podgrzać. Zapasteryzowane słoiki z zupą można przechowywać w lodówce lub w chłodnym miejscu od dwóch do trzech tygodni.
Jakie zupy można pasteryzować?
Wekowaniu można poddać praktycznie wszystkie rodzaje zup. Do słoików przelewa się i zupy z mięsem, i zupy warzywne. Trzeba jedynie pamiętać, że do pasteryzacji nie nadają się zupy z dodatkiem śmietany, mleka czy innych produktów nabiałowych. Składniki te mogą spowodować, że szybko namnożą się bakterie, a ukryte w słoikach pyszne domowe jedzenie zepsuje się. Jogurt czy śmietanę najlepiej jest dodać po odgrzaniu zupy ze słoika.