Ile może wypić kierowca we Włoszech, aby mógł dalej prowadzić samochód?

2016-10-05 15:02

W Italii można prowadzić samochód, mając we krwi 0,5 promila alkoholu. To oznacza, że we Włoszech, po wypiciu 0,5 litra lekkiego piwa lub kieliszka wina można legalnie usiąść za kierownicę. Nie warto jednak przekroczyć tego limitu – za jazdę po pijanemu grożą rekordowe kary.

Jazda po alkoholu we Włoszech. Ile promili we krwi może mieć kierowca? Ile może wypić kierowca we Włoszech?
Autor: pixabay.com Ile może wypić kierowca we Włoszech?

Spis treści

  1. Włochy - dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi
  2. Jazda pod wpływem alkoholu a wypadek samochodowy
  3. Wyjątki od reguły
  4. Rekordowe kary za jazdę po pijanemu we Włoszech

Włochy - dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi

W świetle włoskiego prawa samochód można prowadzić, mając w krwi maksymalnie 0,5 promila alkoholu. To oznacza, że przeciętny człowiek może wypić przed jazdą jedno duże piwo (0,5 litra) lub kieliszek wina. Warto pamiętać, że podczas kontroli alkomatem, urządzenie wskazuje zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza, co oznacza, że 0,5 promila alkoholu we krwi to 0,25 mg/dm3.

Jazda pod wpływem alkoholu a wypadek samochodowy

Warto pamiętać, że Włosi, podobnie jak Niemcy, nawet dozwoloną dawkę alkoholu uznają za czynnik obciążający podczas wypadku. Jeśli sprawca kolizji ma we krwi jakąkolwiek zawartość alkoholu, będzie ona dla niego dodatkowym obciążeniem.

Wyjątki od reguły

Od przepisów określających dopuszczalną zawartość alkoholu we krwi są we Włoszech dwa wyjątki. Zupełnie trzeźwi muszą być kierowcy zawodowi – taksówkarze, kierowcy autobusów i ciężarówek o masie całkowitej przekraczającej 7 ton, a także gondolierzy.

Drugi wyjątek dotyczy prowadzenia łodzi motorowych – z prawem jazdy kat. B można we Włoszech prowadzić w strefie brzegowej łodzie z silnikiem o pojemności do 1000 cm3 i mocy nie przekraczającej 15 KM. Nie można jednak prowadzić łodzi nawet po najmniejszej dawce alkoholu.

Rekordowe kary za jazdę po pijanemu we Włoszech

Włosi bardzo ostro obchodzą się z pijanymi kierowcami. Kary za jazdę w stanie nietrzeźwości wahają się od 1,5 tys. do 5 tys. euro. W przypadku, gdy ktoś nie posiada odpowiedniej kwoty na uiszczenie mandatu, jego samochód zostaje zlicytowany.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE