Grzyby - kiedy i gdzie zbierać?

2017-04-25 17:49

Grzybiarze mają swoje znane i ulubione miejsca, w których zbierają określone gatunki grzybów, wiedzą też, kiedy mają się po nie udać. Jednak znawcy grzybobrania dadzą sobie radę i w nieznanym terenie, bo będą szukać określonych skupisk roślinnych, które preferują takie, a nie inne grzyby.

Grzyby - kiedy i gdzie zbierać?
Autor: Shutterstock Grzybobranie jest udane jeśli  pogoda sprzyja wysypowi grzybów, a grzybiarz zna środowisko jakie lubia poszczególne gatunki grzybów.

Spis treści

  1. Sezon na grzyby
  2. Gdzie szukać poszczególnych gatunków grzybów

Sezon na grzyby

Na grzyby można chodzić przez cały rok, ale główny sezon trwa od maja do końca listopada. Podczas niezbyt mroźnej zimy też można znaleźć dobre gatunki. Do zimowych grzybów zaliczamy przede wszystkim boczniaka ostrygowatego i zimówkę aksamitną – te nadrzewne gatunki grzybów rosną gromadnie na drzewach liściastych. 

Najczęstszymi wiosennymi grzybami jadalnymi są: smardze, smardzówka czeska wieruszka tarczowata czy majówka wiosenna. O tej porze roku można spotkać też trującą piestrzenicę kasztanowatą.

Do najcenniejszych grzybów letnich zaliczamy: borowika szlachetnego, borowika królewskiego, borowika przyczepkowego, gołąbki, kanie i podgrzybka zajączka. Trujące gatunki tego okresu to muchomor sromotnikowy, muchomor plamisty, wieruszka zatokowata i strzępiak ceglasty.

Najwięcej grzybów rośnie jesienią. Nadal spotkamy borowika szlachetnego, ale również borowika sosnowego, różne odmiany gąsek, rydzów, koźlarzy (czerwony oraz babki), podgrzybki brunatne i różne gatunki pieczarek oraz maślaków. Trzeba uważać na muchomory (plamisty i czerwony), lejkówkę odbieloną i ołowianą oraz krowiaka podwiniętego.

Gdzie szukać poszczególnych gatunków grzybów

Występowanie grzybów jest ściśle związane z określonym środowiskiem, ale ważny jest też rodzaj podłoża. W górskich lasach iglastych spotyka się całkiem inne grzyby niż w nizinnych lasach liściastych. W lasach górskich zbierzemy borowiki szlachetne, borowiki ceglastopore, rydze i maślaki żółte.

W podgórskich lasach iglastych i liściastych spotkamy opieńki, borowika bruzdkowanego i borowika sosnowego.

Nizinne lasy dębowe są bogate w borowiki szlachetne, borowiki ponure, koźlarze czerwone, podgrzybki zajączki i różne rodzaje gołąbków.

W nizinnych lasach sosnowych kosze zapełnimy gąską zieloną i podgrzybkiem brunatnym, ale również rydzami  i leśnymi pieczarkami.

Wilgotne lasy łęgowe tworzą dobre warunki dla koźlarzy, a w cieplejszych lasach liściastych znajdziemy borowika szlachetnego.

Sezon na grzyby - czy wiesz, kiedy się pojawiają najpopularniejsze gatunki?
Pytanie 1 z 9
Borowiki zbieramy...
Sezon na grzyby