Grzybiarski savoir-vivre - jak zbierać grzyby, żeby nie niszczyć lasu?

2022-09-22 16:18

Grzybobranie to bardzo dobry pomysł na weekendowy wypoczynek na łonie natury, z przepysznym finałem w domowym zaciszu. Żeby jednak zbierać grzyby, trzeba znać przynajmniej te najbardziej popularne gatunki oraz wiedzieć jak je zbierać, żeby nie niszczyc lasu. Oto krótki poradnik, jak zbierać grzyby.

Jak zbierać grzyby, żeby nie niszczyć lasu,
Autor: pixabay.com Grzyby należy delikatnie wykręcić z podłoża palcami lub wyciąć nożykiem - w taki sposób, aby nie uszkodzić grzybni!

Spis treści

  1. Grzybiarski savoir-vivre
  2. Podstawowe zasady grzybobrania

Grzybiarski savoir-vivre

Kto chciałby wybrać się na grzybobranie, a nie ma w tej dziedzinie dużego doświadczenia, powinien zadbać o towarzystwo osoby, która zajmuje się zbieraniem grzybów od lat. Przede wszystkim po to, żeby wiedzieć, w jakie miejsca pojechać, i mieć do kogo zwrócić się o pomoc przy identyfikacji grzyba, w przypadku wystąpienia wątpliwości. To jednak nie wszystko. Doświadczony grzybiarz nie będzie przecież nikogo prowadził za rączkę. Trzeba więc znać grzybiarski savoir-vivre, czyli wiedzieć, jak należy zachować się w lesie, aby go nie niszczyć.

Podstawowe zasady grzybobrania

1. Należy zbierać tylko te grzyby jadalne, które dobrze się zna, a w przypadku pojawienia się wątpliwości, warto zasięgnąć porady od doświadczonego grzybiarza.

2. Nie wolno zbierać grzybów objętych ochroną prawną.

3. Grzyba należy delikatnie wykręcić z podłoża palcami lub wyciąć nożykiem - w taki sposób, aby nie uszkodzić grzybni!

4. Owocniki grzybów najlepiej oczyszczać od razu w lesie, a odpadki przykryć ściółką.

5. Grzyby najlepiej zbierać do pojemników o sztywnych, przewiewnych ściankach - wiklinowych koszy albo kobiałek. Dzięki temu, noszone po lesie grzyby nie będą się gniotły i nie zaparzą się (co jest możliwe podczas noszenia grzybów w foliowych torbach).

6. Nie powinno się zbierać grzybów bardzo młodych, u których nie wykształciły się jeszcze cechy rozpoznawcze.

7. Nie wolno niszczyć grzybów niejadalnych i trujących - należy pozostawić je nietknięte.

Jak nie zgubić się na grzybach? Leśnik ma praktyczne porady

Sezon na grzyby - czy wiesz, kiedy się pojawiają najpopularniejsze gatunki?

Pytanie 1 z 9
Borowiki zbieramy...
Sezon na grzyby
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE