Fosfor - jaką rolę pełni w organizmie?

2016-09-02 16:31

Fosfor, jako składnik mineralny pożywienia jest obecny w każdej komórce ciała człowieka, ponieważ jest niezbędny do przeżycia. W naszym organizmie znajduje się około 600-700 g fosforu i bierze on udział niemal we wszystkich zachodzących w nim procesach. Sprawdź, w jakich produktach spożywczych znajduje się fosfor.

Składniki mineralne w pożywieniu. Jaką rolę pełni fosfor w organizmie?
Autor: pixabay.com Jednym z podstawowych źródeł fosforu są różnego rodzaju sery.

Spis treści

  1. Fosfor - rola w organizmie
  2. Fosfor - źródła w pożywieniu
  3. Fosfor - niedobór
  4. Fosfor - przedawkowanie

Fosfor - rola w organizmie

Ponieważ aż 85% fosforu znajduje się w kościach i zębach jest on niezbędny do tego, aby utrzymać ich prawidłową strukturę. Występuje on też w tkankach miękkich i błonach komórkowych, czyli w tkankach mięśni, serca oraz mózgu. Pełni także ważną rolę w procesie wzrostu i odbudowy czy naprawy tkanek uszkodzonych. Jako jeden z elementów, które biorą udział w procesach zachodzących w ludzkim organizmie, fosfor jest też przekaźnikiem energii. Dzięki temu składnikowi mineralnemu pokarm zostaje przetworzony na energię, która przekłada się na pracę mięśni.

Fosfor zapewnia także prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mózgu oraz bierze udział w wielu reakcjach chemicznych i procesach metabolicznych w naszym organizmie. Podtrzymuje ogólną witalność organizmu. Dodatkowo odgrywa ważną rolę w pracy serca. Dla badaczy jest on ważnym nośnikiem informacji genetycznych, ponieważ jest składnikiem DNA.

Fosfor - źródła w pożywieniu

Produkty spożywcze, które są szczególnie bogate w ten składnik mineralny, to: ryby, jaja (żółtka), sery (twarogowe i topione), drób (indyk, kaczka,) i pasztety drobiowe, wędliny, jak kabanosy i szynka mielona. Bogatym źródłem fosforu są także makarony, kasza gryczana prażona, ciemny ryż, otręby i zarodki pszenne, mąka kukurydziana, chleb chrupki, bułki grahamki, czekolada, kakao, orzechy i migdały oraz pestki dyni czy grzyby.

Fosfor - niedobór

Ze względu na różnorodność produktów spożywczych, w których fosfor występuje, jego niedobór jest bardzo rzadko notowany. Szczególnie narażone na niedostatki są osoby, które przyjmują leki przeciwdrgawkowe lub leczą się na żołądek. Dodatkowo na niedobór fosforu mogą cierpieć także alkoholicy, osoby, które źle się odżywiają oraz te, które odżywiają się pozajelitowo. Zbyt mała ilość tego składnika mineralnego może wpływać niekorzystnie na pracę niemal wszystkich narządów, ale przede wszystkim kości, nerek, krwi czy mięśni. Podstawowymi objawami niedoboru fosforu w organizmie są ogólne osłabienie w połączeniu z nieregularnym oddechem, osłabienie mięśni i zaburzenia w budowie masy kostnej, zaburzenie pracy serca a co za tym idzie niedokrwistość i zwiększona podatność na infekcje. U osób, które mają zbyt mało fosforu odnotowuje się także zwiększone wydalanie magnezu, glukozy i wapnia oraz zaburzenia nerwowe.

Fosfor - przedawkowanie

Zbyt duże ilości fosforu we krwi mogą być spowodowane zaburzeniami pracy nerek czy podawaniem fosforu drogą pozajelitową. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być także nadmierna ilość witaminy D w organizmie. Prawidłowo funkcjonujące nerki powinny usuwać nadmiar tego składnika mineralnego z naszego organizmu. Za duża ilość fosforu może być przyczyną odwapnienia kości czy obniżenia stężenia wapnia we krwi. Objawem przedawkowania fosforu są bóle mięśni i kości.