Fasolka szparagowa: jakie są odmiany fasolki szparagowej?
Fasolka szparagowa to przysmak lata. Ta typowo sezonowa roślina powinna być przygotowana i zjedzona bezpośrednio po zbiorze, bo wtedy jest po prostu najsmaczniejsza. Sprawdź, jakie odmiany fasolki szparagowej można kupić i czym się wyróżniają.
Spis treści
- Fasolka karłowa i tyczna
- Popularne odmiany fasolki szparagowej
- Nietypowe dania z fasolką szparagową
- Jak mrozić fasolkę szparagową?
- Fasolka szparagowa po grecku
- Tradycyjna zupa z fasolki szparagowej
Fasolka karłowa i tyczna
Fasolka szparagowa ma dużo odmian. Jednak zacząć należy od podziału na fasolkę karłową i tyczną.
Obie te grupy fasolki różnią się między sobą siłą wzrostu, rozpoczęciem i długością okresu wegetacyjnego, a także kolorem strąków (np. zielona, żółta, fioletowa, czerwona).
Popularne odmiany fasolki szparagowej
Najwcześniej zbiera się fasolkę karłową, bo już po 60-70 dniach od wysiewu. Wyrasta ona zwykle do wysokości 40-50 cm i nie wymaga podpór. Możesz ją zbierać już około połowy lipca.
Najpopularniejsze odmiany fasoli karłowej to żółta Bali, Elektra, Galopka i Złota Saxa, ale też zielona Ibiza, Dakota, Gracja czy Aga. Warte wspomnienia są również fioletowe odmiany, takie jak Purple.
Jeśli jednak zależy Ci na późniejszych, regularnych zbiorach fasolki, polecamy fasole tyczne, czyli te, które pną się do góry nawet po 3-4-metrowych tyczkach lub kratownicach. Strąki fasoli z tej grupy możesz zbierać nawet do połowy jesieni.
Najpopularniejsze odmiany fasoli tycznej to żółta Goldmarie o szerokich strąkach i Gazella, której strąki osiągają długość nawet 22 cm. Doceniana jest również zielona Hilds Neckarkonigin za jej bezwłókniste strąki i fioletowo-niebieska fasolka Blauhilde, której strąki po ugotowaniu stają się zielone.