Fasolka szparagowa: jakie są odmiany fasolki szparagowej?

2021-06-21 12:31

Fasolka szparagowa to przysmak lata. Ta typowo sezonowa roślina powinna być przygotowana i zjedzona bezpośrednio po zbiorze, bo wtedy jest po prostu najsmaczniejsza. Sprawdź, jakie odmiany fasolki szparagowej można kupić i czym się wyróżniają.

Fasolka szparagowa: jakie są odmiany fasolki szparagowej?
Autor: Shutterstock Fasolka szparagowa jest bardzo zdrowa, w sezonie - niedroga i łatwa w uprawie

Spis treści

  1. Fasolka karłowa i tyczna
  2. Popularne odmiany fasolki szparagowej
  3. Nietypowe dania z fasolką szparagową
  4. Jak mrozić fasolkę szparagową?
  5. Fasolka szparagowa po grecku
  6. Tradycyjna zupa z fasolki szparagowej

Fasolka karłowa i tyczna

Fasolka szparagowa ma dużo odmian. Jednak zacząć należy od podziału na fasolkę karłową i tyczną.

Obie te grupy fasolki różnią się między sobą siłą wzrostu, rozpoczęciem i długością okresu wegetacyjnego, a także kolorem strąków (np. zielona, żółta, fioletowa, czerwona).

Popularne odmiany fasolki szparagowej

Najwcześniej zbiera się fasolkę karłową, bo już po 60-70 dniach od wysiewu. Wyrasta ona zwykle do wysokości 40-50 cm i nie wymaga podpór. Możesz ją zbierać już około połowy lipca.

Najpopularniejsze odmiany fasoli karłowej to żółta Bali, Elektra, Galopka i Złota Saxa, ale też zielona Ibiza, Dakota, Gracja czy Aga. Warte wspomnienia są również fioletowe odmiany, takie jak Purple.

Jeśli jednak zależy Ci na późniejszych, regularnych zbiorach fasolki, polecamy fasole tyczne, czyli te, które pną się do góry nawet po 3-4-metrowych tyczkach lub kratownicach. Strąki fasoli z tej grupy możesz zbierać nawet do połowy jesieni.

Najpopularniejsze odmiany fasoli tycznej to żółta Goldmarie o szerokich strąkach i Gazella, której strąki osiągają długość nawet 22 cm. Doceniana jest również zielona Hilds Neckarkonigin za jej bezwłókniste strąki i fioletowo-niebieska fasolka Blauhilde, której strąki po ugotowaniu stają się zielone.

Nietypowe dania z fasolką szparagową

Jak mrozić fasolkę szparagową?

Fasolka szparagowa po grecku

Tradycyjna zupa z fasolki szparagowej

Czy umiesz ugotować fasolkę szparagową - sprawdź!

Pytanie 1 z 6
Ile wody potrzeba, żeby ugotować 1 kg fasolki szparagowej?
Fasolka szparagowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE