Fakty i mity o owocach morza
Owoce morza są wciąż traktowane trochę nieufnie nawet przez doświadczonych kucharzy. Ale coraz śmielej wkraczają na nasze stoły. Niektóre supermarkety i sklepy specjalistyczne zwykle w określony dzień tygodnia sprowadzają świeże owoce morza – najczęściej małże w muszlach, ośmiornice i krewetki. Warto eksperymentować z ich przyrządzaniem. Można je m.in. smażyć w woku lub na patelni, gotować, podpiekać na grillu, a nawet marynować.
Spis treści
- Owoce morza nie mają cennych wartości odżywczych. To fanaberia.
- Owoce morza mogą uczulać.
- Głównym składnikiem paluszków krabowych jest mięso kraba.
- Kalmary są zazwyczaj gumowate.
- Środki ostrożności
Owoce morza nie mają cennych wartości odżywczych. To fanaberia.
MIT! Podobnie jak ryby, owoce morza także obfitują w cenne składniki, m.in. witaminy. Ostrygi są najbogatszym źródłem cynku, który wzmacnia popęd seksualny. Uważane się je więc za afrodyzjak. Są też świetnym źródłem jodu (jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, które pełnią ważną funkcję w procesach metabolicznych). Dostarczają selenu (zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek, ma działanie przeciwnowotworowe), fluoru (dobry dla zębów i kości), a także żelaza, magnezu, wapnia i cynku (wzmacnia odporność, zwalcza wolne rodniki oraz zwiększa popęd płciowy). Zawierają także cenne białko. Niestety mają dość dużo cholesterolu (mięczaki mniej, bo 40–100 mg na 100 g, skorupiaki aż 100–200 mg) oraz sodu. Nie są więc polecane osobom, które mają zbyt wysoki poziom cholesterolu lub nadciśnienie. Owoców morza nie zaleca się m.in. małym dzieciom, kobietom ciężarnym i karmiącym.
Owoce morza mogą uczulać.
FAKT! Ślimaki, małże, ostrygi, ośmiornice, kalmary, a także kraby, homary czy krewetki rzadko wywołują alergie, ale niestety są one silne i zagrażają życiu! Wysoka temperatura nie likwiduje alergenów obecnych w owocach można, gdyż są odporne na gotowanie. Co gorsza, w przypadku alergii na owoce morza reakcję alergiczną może wywołać zaledwie ich zapach, który wytwarza się w trakcie gotowania czy grillowania. Objawami alergii są m.in. biegunki, wymioty, trudności z oddychaniem, łzawienie oczu, wysypka i pokrzywka.
Głównym składnikiem paluszków krabowych jest mięso kraba.
MIT! Zwykle nie zawierają one ani grama krabów, a jedynie pastę surimi, czyli oczyszczony żel białkowy wyprodukowany z mielonego mięsa białych ryb morskich, np. mintaja. Pozostałe składniki to substancje zapachowe i koloryzujące (barwnik, który nadaje paluszkom czerwony kolor). Taka gumowata masa nie ma nic wspólnego z delikatnym mięsem kraba!
Kalmary są zazwyczaj gumowate.
MIT! Nie będą takie, jeśli będziemy gotować je albo bardzo krótko albo bardzo długo. W przypadku kalmarów smażonych sekretem jest krótki okres smażenia (2–3 minuty) i… duża ilość oleju. Ważna jest też umiejętność sprawiania kalmarów. Należy oderwać głowę, wyciągając jednocześnie wnętrzności. Mięso w kształcie sakiewki trzeba opukać i zdjąć z niego skórę. Dobrze przyrządzone kalmary są delikatne, o słodko-morskim smaku. Świetnie nadają się do smażenia w głębokim tłuszczu. Z kolei całe kalmary można faszerować np. ryżem.
Środki ostrożności
– Skorupiaki i małże przechowuj w specjalnych torebkach lub pudełkach, a mrożone ryby i owoce morza w zamrażalniku.
– Wybierając świeże małże, zwróć uwagę, czy ich muszle są szczelnie zamknięte. Świeże mięso powinno być jędrne, bez plam i mieć przyjemny zapach morza.
– Świeże ryby postaraj się spożyć w dniu zakupu lub przechowuj do 24 godzin w górnej części lodówki.
– Rozmrożonej ryby nie wolno zamrażać ponownie – grozi to zatruciem pokarmowym. Dlatego ryby mrożone pakuj w sklepie w torbę termiczną, bo rozmrażają się bardzo szybko!
– Kupując mrożone owoce morza, zwróć uwagę na datę przydatności do spożycia. Po rozmrożeniu trzeba je natychmiast zużyć. Jeśli kupujesz ryby mrożone, sprawdź datę połowu. Najlepiej je zjeść w ciągu trzech miesięcy od zamrożenia, bo z czasem kwasy omega-3 utleniają się. Im bardziej ryba rozdrobniona, tym więcej kwasów omega-3 znika.
Wypróbuj 3 rodzaje frutti di mare
1. Skorupiaki. Wzięły swą nazwę od skorupy pokrywającej ciało (np. homary, kraby, krewetki).
2. Małże. Ich ciało jest schowane w muszli (np. ostrygi, mule, muszle św. Jakuba).
3. Głowonogi. Nie mają pancerza (np. kalmary, ośmiornice).