Dynia: jak poznać, że dynia jest dojrzała?

2023-09-24 12:35

Sezon na dynię rozpoczyna się na dobre późnym latem. Zanim kupimy dynię upewnijmy się, czy jest dojrzała i w miarę możliwości, jaki ma kolor w środku. Intensywny pomarańczowy oznacza bowiem większą zawartość witamin. Sprawdź, jak poznać, że dynia jest dojrzała.

dynia-jak-poznac-ze-dynia-jest-dojrzala.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Dynia ma wiele odmian i kolorów

Dynia rośnie średnio od 85 do 125 dni. Warzywo to nie ma specjalnych wymagań dotyczących klimatu, gleby i miejsca posadzenia. Rośnie praktycznie wszędzie, dzięki czemu możemy posadzić ją zarówno w małym ogródku, jak i na dużo większym polu uprawnym.

Po zebraniu dynię w całości można przechowywać w chłodnym, suchym i przewiewnym miejscu jeszcze przez kilka miesięcy! Najlepsza temperatura do przechowywania dyni to 12 st. C. Jeśli na leżakujących dyniach pojawiają się przebarwienia, należy je od razu spożyć bądź zrobić z nich przetwory. 

Pokrojoną dynię można przechowywać maksymalnie 4 dni w lodówce, po tym czasie warzywo straci swój niepowtarzalny smak i zapach.

Jak poznać, że dynia jest dojrzała?

Najprostszym sposobem na rozpoznanie dojrzałej dyni jest zapukanie w nią. Jeśli usłyszymy pusty odgłos, oznacza to, że możemy śmiało kupować tę dynię i cieszyć się jej smakiem. Idealna dynia powinna być również pozbawiona plam, przebarwień i pęknięć. Jej miąższ musi być zbity i jędrny.

Zobacz też:

Dynia: jakie ma właściwości? Czy dynie są zdrowe?

Dynia: kiedy jest sezon na dynię?

Dynia hokkaido: właściwości i wartości odżywcze [WIDEO]

Dynia piżmowa - jakie ma właściwości? [WIDEO]

Dynia – Peruwianka, która podbiła świat!

QUIZ: Ile wiesz o dyniach?

Pytanie 1 z 10
Skąd pochodzi dynia?
Dynie