Drożdże - dobre dla zdrowia. Kto powinien je jeść?

2018-03-02 14:26

Najwięcej wartości odżywczych dostarczają drożdże piwowarskie, nazywane również browarnianymi lub piwnymi. Polecane są zarówno nastolatkowi z trądzikiem, młodej kobiecie, która chce mieć piękne, lśniące włosy, zestresowanemu 40-latkowi, jak i 70-letniemu rekonwalescentowi po przebytych chorobach.

DROŻDŻE na ZDROWIE. Kto powinien je jeść?
Autor: thinkstockphotos.com Drożdże zalane wrzątkiem nie będą fermentowały w żołądku, dzięki czemu unikniemy zagrożenia przykrymi dolegliwościami.

Spis treści

  1. Drożdże - właściwości zdrowotne
  2. Drożdże - kiedy zachować ostrożność

Drożdże - właściwości zdrowotne

W drożdżach piwowarskich jest sporo łatwo przyswajalnego białka, witamin z grupy B, fosforu, magnezu, żelaza, potasu, selenu i chromu. Kwas pantotenowy (witamina B5) pomaga przy przemęczeniu. Spore ilości chromu, który wchodzi w skład tzw. czynnika tolerancji glukozy - razem z insuliną ułatwiają transportowanie glukozy do komórek organizmu. To nie wyczerpuje całego bogactwa, jakie kryją w sobie drożdże. Duża zawartość biotyny (witaminy H) sprawia, że włosy stają się bardziej sprężyste, mniej siwieją, a przede wszystkim przestają wypadać.

Drożdże - kiedy zachować ostrożność

Drożdże, które są składnikiem preparatów leczniczych i potraw, służą naszemu zdrowiu. Ale trzeba wiedzieć, jak z nimi postępować. Wiele osób wierzy w cudowne działanie napoju sporządzonego z drożdży piekarniczych rozpuszczonych w ciepłej wodzie (lub w ciepłym mleku) z dodatkiem cukru. Taka mikstura może przynieść więcej szkody niż pożytku! Drożdże zaczynają fermentować w przewodzie pokarmowym i jeśli nie zostaną strawione, mogą spowodować bardzo przykre dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Dodatkowo, żywe komórki drożdży "kradną" z naszego organizmu witaminy z grupy B (szczególnie witaminę B1) i biotynę. Aby więc nie dopuścić do tego, by drożdże fermentowały, trzeba je koniecznie zalać wrzątkiem.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE