Czym wyczyścić dłonie zabrudzone orzechami włoskimi?
Zbieranie, obieranie z łupiny i jedzenie świeżych orzechów włoskich pozostawia na dłoniach brzydkie przebarwienia. Takie „brudne” ręce długo wyglądają nieestetycznie i intensywne mycie niewiele pomaga na ten defekt. Jak pozbyć się śladów po orzechu włoskim? czym wyczyścić dłonie zabrudzone orzechami?
Spis treści
- Dlaczego orzechy włoskie brudzą?
- Jak usunąć plamy z orzechów włoskich ze skóry?
- Cytryna, ocet, wybielacz?
- Zajrzyj go galerii: Kulinarne katastrofy!
Dlaczego orzechy włoskie brudzą?
Barwnik znajdujący się w soku, w liściach i zielonej łupinie owocu orzecha włoskiego jest na tyle mocny, że był swego czasu używany do barwienia włosów na kasztanowo (ślady na skórze pozostawia również świeża skórka jądra nasiennego, którą zdejmujemy zanim wyschnie, bo inaczej orzech wydaje się gorzki). Oznacza to, że orzech włoski jest źródłem bardzo silnego barwnika zawartego w garbnikach, dlatego tak trudno się go pozbyć. Tym bardziej, że w przypadku dłoni i paznokci barwnik dostaje się głęboko, wchodzi w najmniejsze zakamarki naskórka. Dlatego właśnie tak trudno się go pozbyć, szorując ręce nawet pumeksem.
Jak usunąć plamy z orzechów włoskich ze skóry?
Powszechnie wiadomo, że zabarwienia skóry dają się czyścić kwasem. Można próbować zatem (nikt nie daje na to 100-procentowej gwarancji skuteczności) czyszczenia dłoni cytryną, kwaskiem cytrynowym, sokiem z kwaszonej kapusty lub octem. Trzeba pamiętać, że wszystkie kwasy mają właściwości żrące, a więc będą szczypały miejsca, gdzie skóra jest uszkodzona. Generalnie, usunięcie z dłoni barwnika z orzecha włoskiego nie jest łatwe, na przyszłość polecamy kontakt z tym owocem w rękawiczkach!
Cytryna, ocet, wybielacz?
- Cytrynę najlepiej przeciąć na pół i pocierać nią zabarwione miejsca (to przy okazji zabieg odżywczy, bo cytryna również zmiękcza skórę).
- Kwasek cytrynowy należy rozrobić w niewielkiej ilości wody i taki „preparat” również wcieramy w ręce.
- Octem można nasączyć płatek kosmetyczny, którym wycieramy dłonie, co odważniejsi mogą w nim zamoczyć na chwilę całą rękę.
- Tę ostatnią metodę stosujemy w przypadku soku z kiszonej kapusty i moczymy dłonie przynajmniej przez 10-15 minut.
- Niektórzy zdesperowani do usuwania orzechowego barwnika używają wybielaczy do ubrań, ale to już niemal inwazyjna metoda
Barwnika nie da się łatwo usunąć z czubków paznokci (mają podobny budulec jak włosy, a pamiętamy, że dobrze przyjmują kasztanowy kolor), dlatego najlepiej je przyciąć.