Czym różni się barszcz biały od żurku?
Czy zastanawialiście się kiedyś czym różni się barszcz biały od żurku? Czy jest to ta sama potrawa pod różną nazwą, czy też dwa zupełnie różne dania? Jak rozróżnić barszcz biały od żurku?
Spis treści
- Żurek czy barszcz biały
- Zakwas na żurek czy na barszcz: to robi różnicę
- Jak zrobić barszcz biały a jak żurek?
Żurek czy barszcz biały
Zupy są potrawami, którym łatwo zmienić smak, dodając do nich tylko jeden składnik. Z racji tego, że w różnych regionach Polski można spotkać niby tę samą zupę w bardzo różnych odmianach, ciężko jest jednoznacznie zdefiniować konkretny skład i przepis. Mimo tego w większości nie mamy problemów z odróżnianiem zup od siebie. Z żurkiem i białym barszczem jest jednak inaczej. Zupy te są do siebie bardzo podobne, a fakt, że same potrafią występować w różnych konfiguracjach tylko utrudnia ich rozróżnienie.
Zakwas na żurek czy na barszcz: to robi różnicę
Literatura nie określa jednoznacznie różnic miedzy tymi dwiema potrawami, co często prowadzi do sporów. Starsze przepisy i większość opinii przekazywanych z pokolenia na pokolenie sugeruje jednak pewną różnicę, która może stanowić podstawę do rozróżnienia tych dwóch dań. Chodzi o zakwas na jakim powstaje zupa. Zgodnie z większością opinii i przepisów żurek powstaje na zakwasie żytnim, natomiast barszcz biały na zakwasie pszennym. Ma to znaczący wpływ na późniejszy smak zupy, co przejawia się bardziej doprawionym i mocniejszym smakiem żurku i bardziej delikatnym smakiem barszczu białego.
Jak zrobić barszcz biały a jak żurek?
Istnieją jeszcze inne różnice, które można uznać za słuszne, ale potwierdzenia żadnego nie znajdziemy. Uznaje się, że żurek powinien być przygotowywany na wędzonym boczku oraz białej kiełbasie, natomiast barszcz biały na wywarze z warzyw (włoszczyzna) ewentualnie z dodatkiem białej kiełbasy. Biały barszcz powinien też zawierać ziemniaki, gdy w żurku pojawić powinno się gotowane jajko.