Czy warto jeść grzyby? Jakie są najlepsze?
Rydze, kurki, kanie, maślaki , borowiki, koźlarze i podgrzybki – to najbardziej cenione grzyby . To prawdziwe polskie przysmaki spożywane w różnych postaciach: smażone, marynowane, suszone, dodawane do zup, mięs, sosów czy sałatek. Czy warto jeść grzyby? Czy poza walorami smakowymi mają jakieś wartości?
Spis treści
- Dlaczego warto jeść grzyby?
- Zobacz naszą galerię z przepisami na ulubione zupy grzybowe naszych czytelników!
Dlaczego warto jeść grzyby?
Po pierwsze – grzyby jadamy przede wszystkim z powodu smaku. Grzyby z pewnością mają duże walory smakowe, wspaniały aromat. Opinie na temat ich wartości odżywczej są podzielone. Część dietetyków przypisuje im zdrowotne właściwości, część dostrzega tylko ich smak i aromat, doskonale komponujący się w wielu potrawach.
Niemniej jednak warto jeść grzyby. Mają dużo wody, są więc niskokaloryczne, dobre dla osób dbających o linię. Są dobrym źródłem witamin z grupy B: ryboflawiny i niacyny, korzystnie wpływających na stan nerwów, a także witaminy A w postaci karotenu. Najwięcej mają jej kurki, stąd ich pomarańczowy kolor. Grzyby zawierają też glikogen, czyli wielocukier stanowiący w organizmie zapasowy materiał odżywczy w czasie pracy mięśni.
Niektóre grzyby, jak np. pieczarki, mają dużo fosforu i żelaza. Dostarczają też niewielkie ilości soli mineralnych, zależnie od tego, czy ściółka, na jakiej rosną, jest bogata w minerały. Są też źródłem białka, ale trudno trawionego przez enzymy w naszym przewodzie pokarmowym. Naukowcy są podzieleni w opiniach, do jakiego stopnia nasz organizm może to białko strawić. Najwięcej strawnego białka znajduje się w prawdziwkach i pieczarkach.