Czy warto jeść grzyby? Jakie są najlepsze?

2021-12-03 10:27

Rydze, kurki, kanie, maślaki , borowiki, koźlarze i podgrzybki – to najbardziej cenione grzyby . To prawdziwe polskie przysmaki spożywane w różnych postaciach: smażone, marynowane, suszone, dodawane do zup, mięs, sosów czy sałatek. Czy warto jeść grzyby? Czy poza walorami smakowymi mają jakieś wartości?

Czy warto jeść grzyby? Jakie są najlepsze?
Autor: pixabay.com Grzyby są nie tylko smaczne i aromatyczne - mają też korzystne wartości odżywcze

Spis treści

  1. Dlaczego warto jeść grzyby?
  2. Zobacz naszą galerię z przepisami na ulubione zupy grzybowe naszych czytelników!

Dlaczego warto jeść grzyby?

Po pierwsze – grzyby jadamy przede wszystkim z powodu smaku. Grzyby z pewnością mają duże walory smakowe, wspaniały aromat. Opinie na temat ich wartości odżywczej są podzielone. Część dietetyków przypisuje im zdrowotne właściwości, część dostrzega tylko ich smak i aromat, doskonale komponujący się w wielu potrawach.

Niemniej jednak warto jeść grzyby. Mają dużo wody, są więc niskokaloryczne, dobre dla osób dbających o linię. Są dobrym źródłem witamin z grupy B: ryboflawiny i niacyny, korzystnie wpływających na stan nerwów, a także witaminy A w postaci karotenu. Najwięcej mają jej kurki, stąd ich pomarańczowy kolor. Grzyby zawierają też glikogen, czyli wielocukier stanowiący w organizmie zapasowy materiał odżywczy w czasie pracy mięśni.

Niektóre grzyby, jak np. pieczarki, mają dużo fosforu i żelaza. Dostarczają też niewielkie ilości soli mineralnych, zależnie od tego, czy ściółka, na jakiej rosną, jest bogata w minerały. Są też źródłem białka, ale trudno trawionego przez enzymy w naszym przewodzie pokarmowym. Naukowcy są podzieleni w opiniach, do jakiego stopnia nasz organizm może to białko strawić. Najwięcej strawnego białka znajduje się w prawdziwkach i pieczarkach.

Jak zbierać grzyby?

Zobacz naszą galerię z przepisami na ulubione zupy grzybowe naszych czytelników!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE