Czy można zastąpić ocet spirytusowy octem winnym?
Ocet spirytusowy używany jest w przetworach i marynatach octowych. Jest tani i wydajny. Wydaje się niezastąpiony do przygotowania marynowanych grzybów, warzyw i owocow. Czy można zastąpić ocet spirytusowy? Roztwory octu spirytusowego pod pewnymi warunkami można zastąpić octem winnym. Przeczytaj, jak to zrobić!
Spis treści
- Co to jest ocet spirytusowy?
- Czy można zastąpić ocet spirytusowy octem winnym?
- Jak zastąpić ocet spirytusowy octem winnym?
Co to jest ocet spirytusowy?
Ocet (łac. acetum) to wodny roztwór kwasu octowego. Ma charakterystyczny ostry zapach i kwaśny smak. Powstaje w wyniku fermentacji octowej alkoholu wywołanej przez dzikie drożdże. W zależności od rodzaju użytego alkholu rozróżniamy:
- ocet winny z wina gronowego
- ocet spirytusowy z rozcieńczonego alkoholu etylowego
- ocet owocowy z wina owocowego lub przefermentowanych soków owocowych np. ocet jabłkowy
- ocet piwny z piwa
- ocet słodowy z przefermentowanej brzeczki słodowej
- ocet z melasy.
Nas najbardziej interesują dwa pierwsze octy, winny i spirytusowy, pozbawione dodatkowych aromatów o wyraźnych cechach czystego kwacu octowego. Roztwór 6% octu przygotowany do bezpośreniego spożycia stosowany jest jako przyprawa zakwaszająca. Roztwór 10% używany jest do przygotowania marynat utrwalających przetwory z grzybów, warzyw i owoców. Pozostałe octy mają dodatkowe aromaty, które mogą wpływać na ostateczny smak przetworów. Używane są raczej jako dodatki smakowe w różnych kuchniach świata.
Ocet spożywanych w niewielkich ilościach stymuluje układ trawienny i pobudza apetyt. W nadmiarze może być szkodliwy.
Zobacz także: 9 przepisów na tradycyjne grzyby w occie
Ocet winny i spirytusowy to wciąż ten sam roztwór kwasu octowego. Przeczytaj niżej, czy można zastąpić ocet spirytusowy octem winnym i jak to zrobić.
Czy można zastąpić ocet spirytusowy octem winnym?
W świetle powyższych wyjaśnień to pewnie już się domyślacie, że można. I to śmiało! Zarówno ocet spirytusowy, jak i ocet winny to ten sam kwas octowy tylko wyprodukowany z różnyc alkoholi. Możecie go jednak kupić w różnych roztworach procentowych i to może sprawić nieco kłopotu. Przeczytaj niżej, w jaki sposób łatwo przeliczyć stężenie roztworu octowego.
Jak zastąpić ocet spirytusowy octem winnym?
Do przygotowania marynat na przetwory zazwyczaj używamy octu spirytusowego 10%. Jednak w sprzedaży ocet winny występuje w stężeniu 6%. Jak sobie poradzić? To wbrew pozorom proste zadanie.
Najpopularniejsze marynaty do grzybów, warzyw lub owoców to roztwory octwoe o stężeniu 2%. Najczęściej stosuje się skład:
- 2 szklanki wody - 500 g
- ½ szklanki octu spirytusowego 10% - 125 g
w ten sposób otrzymujemy właśnie roztwór o stężeniu 2%
Jeśli chcecie zamienić w marynacie ocet spirytusowy na ocet winny, to należy wziąć:
- 2 szklanki wody
- 1 szklanka 6% octu winnego
Otrzymane stężenie będzie niewiele wyższe od pierwotnego. Zatem powodzenia!