Czy cukier jest szkodliwy?

2016-09-02 14:15

Do produkcji cukru używa się siarki, wapna gaszonego, dwutlenku węgla, chlorku wapnia i kwasu węglowego. Biały kolor nadaje mu toksyczna ultramaryna. Biały, rafinowany cukier nie dostarcza organizmowi żadnych składników odżywczych, tylko puste kalorie. Sprawdź, jaki ma wpływ na organizm i czym warto go zastąpić.

Czy cukier jest szkodliwy?
Autor: pixabay.com Biały cukier nie dostarcza naszemu organizmowi żadnych składników odżywczych, tylko puste kalorie.

Spis treści

  1. Cukier - odpowiednie proporcje
  2. Cukier - nadmiar szkodzi
  3. Cukier - czym go zastąpić?

Cukier - odpowiednie proporcje

Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny Polak spożywa rocznie 42 kg cukru. Jest to najwięcej w Unii Europejskiej. Np. Grecy jedzą prawie 30 kg, Francuzi – 36,4 kg, a Niemcy – 35,8 kg cukru na głowę. 

Według naukowców cukier spożywany w małych ilościach nie szkodzi. Natomiast w dużych staje się zabójczy, jest toksyczny dla wątroby i sprzyja chorobom przewlekłym. Dowiedli tego naukowcy z University of California w San Francisco, którzy opublikowali swoje badania w "Nature". 

Cukier - nadmiar szkodzi

Według raportu nadmiar cukru powoduje w organizmie podobne spustoszenie jak alkohol: zaburza metabolizm, podnosi ciśnienie tętnicze krwi, niszczy wątrobę i zakłóca przekazywanie sygnałów między hormonami. Zresztą cukier podobnie jak alkohol i palenie tytoniu pobudza w mózgu ośrodek nagrody. Zdaniem naukowców powinno się go traktować jako potencjalne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia.

Cukier - czym go zastąpić?

Bardzo trudno jest wyeliminować cukier z codziennej diety, dlatego zamiast z niego rezygnować, warto zastąpić go inną, słodką substancją. W tym przypadku dobrym pomysłem, może okazać się użycie miodu (pamiętajmy, że traci swoje właściwości w temp. powyżej 40 stopni) lub ksylitolu. Innym, chociaż mniej zdrowym rozwiązaniem jest zamienienie cukru białego na trzcinowy.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE