Co zrobić z PIGWY: jak zrobić konfiturę, sok i nalewkę z pigwy?
Z pigwy można zrobić wiele przetworów na zimę. Owoce pigwy zawierają więcej witaminy C niż cytryna, warto więc zrobić jej zapasy na zimę. Tradycyjnie robimy z pigwy konfiturę do herbaty, sok oraz nalewkę.
Spis treści
Konfitura z pigwy
Najprostszy przepis jest na konfiturę, którą można dodawać do herbaty (łyżeczka na filiżankę) lub do mięs i serów. Konfiturę przyrządza się z umytych i wypestkowanych owoców. Najlepiej pokroić je w kostkę, w dużym rondlu dusić z dodatkiem cukru (na 1 kg owoców ok. 0,75 kg cukru) i litra wody. Można dodać imbir, goździki, cynamon, ale niekoniecznie. Gdy owoce zmiękną, miksujemy je na w miarę gładką masę i dalej prażymy, mieszając, by woda wyparowała. Gorącą masę przekładamy do małych, dopiero co wyparzonych słoiczków, zakręcamy wyparzonymi zakrętkami i pozostawiamy do ostygnięcia, stawiając je do góry dnem.
Zobacz też inny przepis na konfiturę z pigwy: Konfitura z pigwy nie tylko do herbaty - prosty przepis
Jak zrobić sok i nalewkę z pigwy?
Sok uzyskamy, zasypując umyte, wypestkowane i pokrojone drobno owoce cukrem (na 1 kg owoców ok. 0,75 kg cukru). Słój przykryty gazą odstawiamy w ciepłe miejsce na tydzień-dwa, co jakiś czas lekko potrząsamy naczyniem. Sok zlewamy do wyparzonych butelek, zakręcamy i wstawiamy do gorącej kąpieli (temp. 80-90 st. C) na 10 minut w celu wypasteryzowania.
Zobacz też inny przepis na sok: Sok z pigwy na zimę: tradycyjny przepis babci Zosi
Z pozostałych owoców można przyrządzić nalewkę. Należy je zalać wódką zmieszaną ze spirytusem (1:1) i odstawić na dwa tygodnie. Po tym czasie płyn zlewamy, filtrując przez gazę. Ewentualnie doprawiamy miodem. Nalewkę przechowujemy w ciemnym miejscu.
Zobacz sprawdzony przepis na nalewkę z pigwy: Nalewka z pigwy na spirytusie - przepis na pigwówkę