Co pić podczas upałów? Ile płynów dziennie należy przyswajać?

2016-09-20 14:11

Latem, kiedy słupek rtęci na termometrze przekracza 30 stopni nie myślimy o jedzeniu, tylko chce nam się pić, pić, pić. I bywa, że choć pijemy to nasze pragnienie nie jest ugaszone. Co pić w upał i w jakich ilościach? Czy to prawda, że nie każdy napój jest zalecany i wyjdzie nam na zdrowie? Jakie płyny wypłukują minerały i mogą doprowadzić do odwodnienia? Sprawdź!

co_pic_w_upaly_dlaczego.jpg
Autor: photos.com Bez jedzenia jesteśmy w stanie przeżyć nawet do miesiąca, bez wody kilka dni.

Spis treści

  1. W ciągu godziny tracimy nawet 1,2 l wody
  2. Woda, woda i długo nic!
  3. Zakazana lista

W ciągu godziny tracimy nawet 1,2 l wody

Bez jedzenia jesteśmy w stanie przeżyć nawet do miesiąca, bez wody kilka dni. Latem, kiedy temperatury są wysokie potrzebujemy dużo picia, bo organizm pocąc się wypłukuje minerały i traci wodę, która jest niezbędna do podtrzymywania różnych funkcji życiowych i odpowiada za regulację temperatury ciała, umożliwia dostarczenie do komórek ciała niezbędnych składników odżywczych, usuwa z nich zbędne produkty przemiany materii (toksycznych). Braki wody prowadzą do odwodnienia (o dowodnieniu mówi się, gdy ilość wody wydalanej przewyższa jej spożycie). Warto tu zaznaczyć, że latem, w upalne dni tracimy 0,8 – 1,2 litra potu na godzinę, natomiast podczas intensywnego wysiłku fizycznego w ciągu godziny możemy stracić aż 3 litry! 

Dlatego o tej porze roku nie powinniśmy rozstawać się z butelką wody -  należy wypijać jej dziennie ok. 2,5 litrów, w upalne dni - jeszcze więcej. Jednak warto wiedzieć, że woda wodzie nie jest równa... Co pić, aby dobrze nawodnić ogranizm i ugasić pragnienie?

Woda, woda i długo nic!

Najlepsza, zdecydowanie na pierwszym miejscu, jest woda, czysta woda, bez dodatków chemicznych, bez gazu - jest zdrowa - zawiera minerały, nie ma kalorii, dobrze gasi pragnienie, a do tego dobrze działa na organizm, także skórę. Dziennie dobrze jest pić 6 szklanek wody (przy wysiłku fizycznym - więcej). 

Nie wszyscy jednak lubią czystą wodę - zamiast kupować wody smakowe (dosładzane i z całą tablicą Mendelejewa) dodaj do niej naturalne dodatki smakowe jak. np. sok z cytryny, sok ze świeżych owoców czy nawet wrzuć tabletkę z musującym magnezem czy witaminami - w tym wypadku jednak trzymaj się zaleceń i nie przekraczaj dziennej dawki!

Bardzo dobre są herbaty ziołowe - mają ciekawe smaki, a do tego korzystnie wpływają na nasze zdrowie - oczyszczają organizm, wspomagają pracę różnych organów, poprawiają stan cery, pobudzają trawienie itd. Polecane są też herbaty takie jak zielona, czerwona czy roobos albo mate.

Dobre są soki -  pełne witaminy - jednak nie te ze sklepowej półki (zawierają m.in. dużo cukru, konserwanty) tylko robione własnoręcznie w domu.

Zakazana lista

Wykreśl ze swojej diety napoje smakowe i napoje gazowane - poza (wątpliwym) smakiem nie mają w sobie nic cennego - zawierają dużo cukru (puszka coli zawiera aż 10 kostek) i chemicznych dodatków (sztuczne barwiniki, aromaty, konserwanty), a także kofeinę, dwutlenek węgla i fosforany. Taki skład gwarantuje ci m.in. problemy z układem pokarmowym i wchłanianiem wapnia. 

Na czarnej liście znajduje się też kawa i alkohole, które wypłukują cenne składniki z organizmu, dlatego pijąc kawę zachowuj ostrożność i nie przekraczaj 1-2 filiżanek dziennie.