Aż do dziś źle używałeś praski do czosnku. Prosty patent oszczędzi czas i energię

2023-10-13 11:02

Jak najlepiej rozdrobnić czosnek? Rozwiązaniem jest praska do czosnku, która znacznie ułatwia pracę podczas przyrządzania potraw. Mało kto wie, że wystarczy pominąć jedną czynność, aby wyciskanie czosnku było jeszcze szybsze i łatwiejsze.

jak używać praski do czosnku
Autor: Shutterstock Używasz praski do czosnku? Pomiń tę czynność, a zrobisz to jeszcze szybciej.

Spis treści

  1. Jak działa praska do czosnku?
  2. Jak używać praski do czosnku?
  3. Jak wyczyścić praskę do czosnku?

Jak działa praska do czosnku?

Wiele osób ma w domu i używa praski do czosnku. To małe kuchenne narzędzie pozwala łatwo rozdrobnić ząbki tego aromatycznego dodatku do wielu różnych dań. Dzięki niej czosnku nie trzeba siekać, ani kroić w plasterki, co zajmuje sporo czasu. Dodatkową zaletą praski do czosnku jest to, że intensywny zapach nie zostaje na dłoniach przez długie godziny.

Klasyczna praska do czosnku, która jest w prawie każdym polskim domu, składa się z dwóch połączonych ze sobą rączek. Na pierwszej rączce znajduje się koszyczek z dziurkami, w który wkłada się ząbki czosnku. Druga rączka wyposażona jest w dociskacz, który wkłada się w rączkę z koszyczkiem. Po naciśnięciu ząbek czosnku zostaje rozdrobniony.

Jak używać praski do czosnku?

Praska do czosnku jest łatwa w obsłudze i pozwala zaoszczędzić sporo czasu podczas gotowania. Ząbki czosnku włada się do koszyczka, a następnie dociska. Dzięki tej prostej czynności aromatyczny czosnek można od razu użyć do dań z makaronem czy zapiekanek, natrzeć nim mięso lub przygotować klasyczny sos czosnkowy.

Używając praski do czosnku, wiele osób obiera każdy ząbek z twardej łupinki. To czynność, która zajmuje czas i pochłania sporo energii. Nie trzeba tego jednak robić. Wyciskanie czosnku bez obierania jest jeszcze łatwiejsze i pozwala zaoszczędzić czas. Ten prosty trik sprawi, że twarda i niesmaczna skórka zostanie w koszyczku praski, a przez dziurki przedostanie się sam środek.

Jak wyczyścić praskę do czosnku?

Po użyciu praskę do czosnku należy wyczyścić z resztek. Czasem może sprawić to wiele trudności. Resztki czosnku z praski można usunąć w łatwy i szybki sposób. Wyciskarkę należy skropić olejem i wyczyścić ją za pomocą małej szczoteczki. Świetnie sprawdzi się stara szczoteczka do zębów. Jeżeli mimo wykonania tej czynności w koszyczku nadal będą zalegać resztki, warto sięgnąć po wykałaczkę. Po usunięciu wszystkich pozostałości czosnku z praski, należy ją jeszcze umyć w ciepłej wodzie i płynie do mycia naczyń.

Zobacz galerię i poznaj sprawdzony przepis na skrzydełka pieczone w pomidorowo-czosnkowej marynacie z instrukcją krok po kroku. Poniżej znajdziesz także quiz, w którym możesz sprawdzić swoją wiedzę o przyprawach.

Czosnek - dlaczego warto go jeść?

QUIZ. Smakowite pary - połącz w pary przyprawy i potrawy i zgarnij komplet punktów

Pytanie 1 z 25
Ze świeżych liści bazylii przygotujesz: