Anoreksja - jak rozpoznać zaburzenia odżywiania?

2016-08-05 15:08

Anoreksja to inaczej jadłowstręt psychiczny. Osoba dotknięta tym schorzeniem cierpi na obsesyjny lęk przed przytyciem i jest gotowa zrobić wszystko, by zrzucić wagę.

Zaburzenia odżywiania - jak rozpoznać anoreksję?
Autor: thinkstockphotos.com Poważnym sygnałem ostrzegawczym przed anoreksją jest spadek wagi ciała poniżej poziomu 15% od pożądanej wagi.

Anoreksja - objawy

Z pewnością sygnałem ostrzegawczym jest spadek wagi, do poziomu poniżej 15% od wagi prawidłowej. Zaniepokoić powinno nas również, gdy osoba o normalnej sylwetce patrzy na siebie, jak na człowieka otyłego i która ma przymus notorycznego odchudzania się.

Unikanie jedzenia wspólnie z domownikami czy przyjaciółmi, odmawianie spożywania posiłków, obsesyjne liczenie kalorii, odtłuszczanie każdego posiłku i mordercze, wielogodzinne treningi fizyczne to poważne sygnały, że dzieje się coś naprawdę złego. Warto już na tym etapie udać się do psychologa i specjalisty od żywienia. Zauważalne wychudzenie, czy utrata miesiączki z powodu zbyt niskiej wagi, to znak, że anoreksja stała się rzeczywistym problemem.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE