Jak smażyć pączki, żeby się nie przypalały i były ładnie zrumienione [WIDEO]

Jak smażyć pączki, żeby się nie przypalały i były ładnie zrumienione [WIDEO]

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Pączki należy smażyć w temperaturze 180 st. C.

W karnawale i przed tłustym czwartkiem warto przeczytać garść profesjonalnych porad, żeby wiedzieć jak smażyć pączki i faworki, żeby były rumiane, pulchne i idealnie usmażone. Nie jest to wielką sztuką, wystarczy poznać kilka wskazówek, aby właściwie usmażyć pączki i nie przypalić ich.

Jak przygotować ciasto, aby pączki się nie przypalały?

  • Nie podsypuj za dużo mąki podczas wałkowania ciasta, ciasto musi być luźne i dobrze napowietrzone, bo pączki po usmażeniu będą za twarde.

  • Ciasto uformowane w kule musi odpocząć i wyrosnąć. Odpowiednio lekkie pączki szybko wypływają na powierzchnię podczas smażenia i zatrzymują się w połowie pączka tworząc oponkę,

  • Ciasto na pączki nie powinno być za słodkie, im mniej cukru, tym lepiej. Zbyt słodkie ciasto spowoduje, że pączki się przypalą i będą gorzkie w smaku. Nie martw się, że ciasto będzie zbyt wytrawne - słodkości pączkom nada polewa lub cukier puder oraz nadzienie.

 

Jak smażyć pączki?

Przygotowanie krok po kroku:

  • Do smażenia pączków najlepiej nadają się tłuszcze płynne lub półpłynne. Dlaczego? Bo po usmażeniu w smalcu lub innym tłuszczu stałym na powierzchni pączka pozostanie warstwa zastygłego tłuszczu. Mogą to być oleje rafinowane, do głębokiego smażenia: rzepakowy, ryżowy. palmowy (frytura), słonecznikowy lub tłuszcze zwierzęce takie jak łój wołowy lub smalec. Ważne, żeby były oczyszczone, czyli poddane procesowi rafinacji i miały wysoki udział kwasów nasyconych, to zapewni im wysoką temperaturę dymienia. Najlepiej się zaopatrzyć w sklepie dla gastronomii np. w Makro lub w internecie.

  • Domowe pączki powinny być zdrowe. Jeżeli tłuszcz zaczął dymić i nieprzyjemnie pachnieć - trzeba go wymienić. Nie powinno się w tym samym tłuszczu smażyć kolejnej partii pączków, jeśli tłuszcz nie jest specjalnie przeznaczony do wielokrotnego smażenia. A nawet gdy mamy taki tłuszcz, ważne, by przed smażeniem kolejnej partii oczyścić go z resztek spalonej mąki i ciasta, co bywa kłopotliwe, dlatego nie łudźmy się, lepiej się go pozbyć.

  • W czym smażyć? Najlepiej we frytkownicy albo głębszym rondlu lub garnku. Naczynie musi być na tyle wysokie, aby pączki wrzucone na tłuszcz zanurzały się nie dotykając dna i wypływały swobodnie.

  • Pączki (czy faworki) powinny być smażone w temp. 175º C - 180º C. Jak sprawdzić czy temperatura jest odpowiednia? Należy wrzucić do rozgrzanego tłuszczu kawałek chleba lub ciasta. Jeśli szybko wypłynie i ładnie się przyrumieni - oznacza to, że można smażyć. Pączki smażone w zbyt niskiej temperaturze wchłoną zbyt dużo tłuszczu. W zbyt wysokiej temperaturze pączki przypalają się na zewnątrz, a w środku będą niedosmażone.

  • Pączki należy wrzucać na tłuszcz (ostrożnie) małymi partiami, aby gwałtownie nie obniżyć temperatury tłuszczu. Każdy pączek musi mieć dla siebie trochę miejsca, żeby mógł się swobodnie "poruszać".

  • Po zrumienieniu jednej strony, odwracamy je na drugą. Usmażone pączki wyjmujemy łyżką cedzakową lub jeśli to frytkownica - specjalną kratką. Pączki należy odsączyć na papierowym ręczniku. Pamiętaj: im więcej pączek wchłonie tłuszczu, tym więcej ty go wchłoniesz.

ZOBACZ WIDEO z poradami: jak smażyć pączki!

Ocena: 3,9