Wigilia w pracy: jak zorganizować, co przygotować na Wigilię firmową

2022-12-06 9:30

Wigilia w pracy powinna być dostosowana do wielkości firmy, jej organizacji oraz budżetu, jakim dysponujemy. Przygotowanie składkowej Wigilii dla kilkuosobowego działu czy małego biura będzie nastręczać mniej trudności, niż organizacja wigilii firmowej dla kilkudziesięcioosobowego zespołu. Niezależnie od samej organizacji, najważniejsze jest, aby wszyscy pracownicy, uczestniczący w firmowej Wigilii miło spędzili czas i ciepło wspominali wigilijne spotkanie.

Wigilia w pracy
Autor: Shutterstock Wigilia w pracy nie musi być wystawna, najważniejsza jest miła atmosfera.

Spis treści

  1. Jak zorganizować wigilie firmową? 
  2. Wigilia firmowa - słodkie menu
  3. Wytrawne przekąski na wigilię w pracy
  4. Firmowa Wigilia - z alkoholem czy bez?
  5. Savoir vivre na Wigilii w pracy
  6. Obecność na spotkaniu
  7. Jak się zachować?

Jak zorganizować wigilie firmową? 

Najważniejszym elementem spotkania jest menu. Ponieważ to stół nas wszystkich zbliża. Ustalenie menu wigilijnego spotkania w firmie zależy od budżetu jakim dysponujemy. Warto na początku ustalić, czy spotkanie organizuje pracodawca i ile przeznacza na to spotkanie. Jeśli spotkanie organizują sami pracownicy, to najczęściej albo deklarują określoną kwotę, albo sami przygotowują dania. W tym ostatnim przypadku należy pamiętać, że nie każdy lubi i umie przygotować dania odpowiednie na takie spotkanie. Czasem wygodniej jest zorganizować spotkanie składkowe, pamiętając, że składka nie powinna przekraczać możliwości finansowych pracowników. Nawet przy najniższej składce np. 10 zł można urządzić spotkanie na słodko. Najważniejsza jest atmosfera i aby jej nie zepsuć, nie należy nikogo przymuszać. 

Wigilia firmowa - słodkie menu

Wytrawne przekąski na wigilię w pracy

  • Jeśli warunki na to pozwalają, można podać dania intensywnie pachnące, takie jak solony śledź, lub generujące ewentualne straty materialne w przypadku rozlania, na przykład barszcz czerwony. Polecamy przepis na: Barszcz czerwony z kulebiakiem
  • Głównym punktem programu kulinarnego każdej firmowej wigilii jest ryba po grecku.  Polecamy przepis: Jak zrobić rybę po grecku?
  • Wielkim powodzeniem zawsze cieszą się śledzie, również na spotkania bezalkoholowych. Polecamy przepis na: Śledzia po kujawsku - doskonałego na Święta.
  • Do śledzi w oleju świetnie pasuje sałatka jarzynowa. Polecamy przepis na: Sałatkę jarzynową ze śledziem

Firmowa Wigilia - z alkoholem czy bez?

Wszystkie spotkania pracowników na terenie siedziby firmy powinny odbywać się bez udziału alkoholu. Natomiast na spotkaniach świątecznych organizowanych poza miejscem pracy, na przykład w restauracji, można podawać alkohol. 

Savoir vivre na Wigilii w pracy

Świąteczne spotkania organizowane dla pracowników i przez pracowników mają charakter nieformalny. Im większe spotkanie wigilijne w pracy, tym bardziej jego oprawa i przebieg powinny być dostosowane do oczekiwań różnych grup pracowników. Miło jest, gdy w programie spotkania uwzględnia się wręczenie drobnych upominków lub talonów zakupowych. Ważnym elementem powinna być krótka przemowa kierownictwa podsumowująca rok, złożenie podziękowań za pracę i życzenia na Nowy Rok.

Natomiast unikać należy wprowadzanie elementów o charakterze religijnym lub kulturowym. Nie należy proponować wspólnego śpiewania kolęd lub dzielenia się opłatkiem. Nie poleca się również nazywać spotkania firmową wigilią. Szczególnie, jeśli organizuje takie spotkanie sam pracodawca. Ponieważ obowiązek równego traktowania pracowników oraz poszanowania ich różnorodności również podczas nieformalnych spotkań spoczywa na pracodawcy. Jeśli świąteczne spotkanie organizuje pracodawca, to powinien na nie zaprosić wszystkich pracowników: zamiejscowych, przebywających na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, nieetatowych pracowników oraz osoby współpracujące z firmą w niepełnym wymiarze czasu. Bez względu na to, czy ktoś nie będzie mógł lub nie będzie chciał uczestniczyć, w dobrym tonie jest zaprosić wszystkich.

Obecność na spotkaniu

Jeśli świąteczne spotkanie odbywa się na terenie firmy i w czasie godzin pracy, wszyscy zaproszeni powinni w nim uczestniczyć. Nieobecność usprawiedliwiają tylko niecierpiące zwłoki obowiązki służbowe lub wyjazdy. Natomiast wszystkie spotkania nieformalne po godzinach pracy mają charakter dobrowolny. 

Jak się zachować?

Chociaż służbowe spotkania świąteczne lub pracownicza wigilia mają charakter nieformalny, powinniśmy zachowywać się poprawnie i odpowiedzialnie. Rozmawiamy nie tylko o pracy, ale unikamy tematów drażliwych. Nie krytykujemy wystroju, jedzenia, wspólnego śpiewania. Nie demonstrujemy naszego znudzenia, nie siedzimy w kącie, nie patrzymy ostentacyjnie na zegarek i nie bawimy się smartphonem. 

Na imprezach poza siedzibą firmy nie nadużywamy alkoholu, aby nie doszło do naruszenia zasad współżycia społecznego lub dbałości o dobro pracodawcy. Obrażanie kierownictwa lub innych pracowników, rękoczyny czy molestowanie seksualne nawet w trakcie firmowego spotkania poza siedzibą firmy może być podstawą do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec pracownika. 

Ewa Wąsikowska VIDEOBLOG: Wigilia u gwiazd. Margaret zamówi fast fooda?