Te bakalie działają antynowotworowo. Zaskakująca lista najzdrowszych orzechów i suszonych owoców

2022-11-22 13:06

Bakalie, czyli orzechy i suszone owoce, są pyszne i kryją w sobie mnóstwo zdrowia. Zawierają nie tylko witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe. Znajdziemy w nich przeciwutleniacze, które wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Które bakalie zawierają ich najwięcej i które warto wprowadzić do codziennej diety?

Bakalie
Autor: Shutterstock

Co to są bakalie?

Bakalie to smaczny dodatek do ciast, deserów i pieczywa. Zalicza się do nich rodzynki, daktyle, figi, suszone morele, śliwki, kandyzowaną skórkę z pomarańczy i cytryny oraz migdały i orzechy – włoskie, laskowe, brazylijskie i nerkowce. Bakalie dodają energii, poprawiają pamięć i koncentrację, dlatego polecane są w czasie wytężonej pracy umysłowej.

Zalety suszonych owoców i orzechów docenili już mieszkańcy Mezopotamii około 2 000 lat p.n.e. Szybko zyskały popularność w innych krajach, gdzie rosną owoce tropikalne, które z łatwością suszą się na słońcu. Nazwa mieszanki suszonych owoców i orzechów podchodzi z języka tureckiego od słowa „bakkal”. W Europie pojawiły się na przełomie XV i XVI wieku. Bardzo szybko stały się prawdziwym przysmakiem w szlacheckich domach. Dziś bakalie są składnikami ciast, deserów, sałatek, a nawet potraw mięsnych.

Które bakalie są najzdrowsze?

Do bakalii, które zawierają najwięcej prozdrowotnych składników odżywczych i wykazują działanie antynowotworowe, zalicza się figi, rodzynki, jagody goji, orzechy pistacjowe i migdały.

Migdały przeciw rakowi

Chociaż migdały określa się orzechami, wcale tak nie jest. Tak naprawdę są to nasiona migdałowca.  Są bogate w antyoksydanty i białko, którego jest więcej niż w mleku krowim. To źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu foliowego oraz witamin z grupy B i PP. Są skarbnicą magnezu, wapnia, potasu, selenu i żelaza. Chronią przed nadciśnieniem i chorobami serca. Poprawiają pamięć, koncentrację i nastrój. Migdały to również zastrzyk dla urody. Bardzo dobrze działają na włosy i paznokcie.

Pierwsze badania związane z przeciwrakowym działaniem migdałów przeprowadzono już w latach 20. XX wieku. Za antynowotworowe działanie odpowiada witamina E, błonnik oraz amigdalina zwana witaminą B17, która chroni przed powstaniem komórek rakowych i hamuje ich rozwój. Migdały powinny znaleźć się w diecie osób, u których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia raka prostaty, piersi czy też jelita grubego.

W sklepach dostępne są całe migdały, blanszowane bez skórki oraz płatki migdałowe, które świetnie pasują do deserów i słodkich wypieków. Migdały dodaje się do sałatek, serów i panierki. Są zdrową przekąską między posiłkami.

Czy pistacje są zdrowe? Tak!

Nazywane zielonymi migdałami lub orzechami szczęścia pistacje to nasiona drzewa pistacjowego. Dbają o wzrok, pomagają obniżyć ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i cukru. Pistacje są bogate w żelazo, białko, błonnik, wapń oraz fosfor. Dzięki zawartości witamin z grupy B pomogą w walce ze stresem i nerwami. Są źródłem witaminy E, która zapewni młodość i nawilżenie.

Antynowotworowe działanie pistacji potwierdziły różne badania naukowe. Regularne jedzenie tych zielonych orzechów może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka trzustki, płuc i prostaty.

Pistacje to zdrowa przekąska w ciągu dnia. Pysznie smakują w sałatkach, pastach kanapkowych, sosach, pasztetach, panierkach, ciastach i deserach jak lody czy torty.

Jakie właściwości mają figi?

Figi są skarbnicą wielu cennych substancji odżywczych. W sklepach dostępne są w wersji świeżej i suszonej. Figi zawierają wapń, potas, fosfor i sód oraz witaminy A i B6. Pozytywnie wpływają na cerę, regulują poziom hormonów i cukru. Korzystnie działają na układ nerwowy i metabolizm. Wykazują działanie przeciwzapalne i są pomocne w walce z przeziębieniem.

Właściwości antynowotworowe figi zawdzięczają dużej ilości błonnika, który wspomaga prawidłową pracę jelit. Według badań powinni spożywać je chorzy na raka jelita grubego.

Jak jeść figi? Suszone figi to pyszny dodatek do ciast i deserów oraz dań śniadaniowych jak owsianka czy jaglanka. Można przygotować z nich zdrowy dżem, który będzie świetnie smakował z naleśnikami, placuszkami czy chrupiącymi tostami. Serwuje się go również z pieczonymi lub grillowanymi mięsami, wędlinami i serami.

Jagody goji w walce z rakiem

Jagody goji są wykorzystywane w medycynie naturalnej od 2500 lat. Zaliczane są nie tylko do bakalii, ale i superfoods. To produkty bogate w witaminy, minerały i inne dobroczynne substancje. Zawierają 18 aminokwasów, 21 pierwiastków, 5 nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6 i ponad 50 razy więcej witaminy C niż cytrusy. Jagody goji mogą pomoc w obniżeniu cukru, cholesterolu i trójglicerydów. Korzystnie wpływają na pracę serca i układu krążenia. Pomagają chronić oczy i wątrobę. Jagody goji dodadzą energii i poprawią koncentrację. Nie każdy może jednak wcinać te owoce bezkarnie. Powinny się ich wystrzegać osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, kobiety w ciąży i karmiące.

Dzięki dużej zawartości witaminy C i obecności bioaktywnego kompleksu polisacharydowego LBP o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwutleniającym owoce te mogą zahamować rozwój  komórek rakowych w żołądku, jelitach, piersiach, gruczole krokowym i płucach.

Jagody goji to ciekawy składnik sałatek czy śniadań na ciepło. Przyjemnie smakują w owsiance, jaglance, musli i granoli. Są też składnikiem wypieków. Sprawdzą się w ciastach czy owsianych ciasteczkach. To również pomysł na zdrową przekąskę między posiłkami.

Właściwości rodzynek

Rodzynki są bardzo popularne, ale nie mają wielu fanów. Traktowane są jako niepotrzebny składnik mieszanek bakaliowych lub zbędny składnik ciast. Warto jednak dowiedzieć się, że rodzynki to mnóstwo zdrowia. Rodzynki to źródło fosforu regulującego równowagę kwasowo-zasadową. Są bogate w błonnik i jod, który jest potrzebny do prawidłowej pracy tarczycy. Zawierają potas obniżający ciśnienie krwi. Wspomagają obniżenie poziomu cholesterolu, zapobiegają osteoporozie, a także odkwaszają organizm. Zapobiegają udarom mózgu i zawałom.

Badania nad antynowotworowym działaniem rodzynek prowadzone są od lat. Garść rodzynek spożywana dwa razy w tygodniu wykazuje działanie antynowotworowe. W ten sposób mężczyźni mogą uchronić się przed rakiem prostaty.

Rodzynki są uniwersalne i mogą być składnikiem wielu różnych potraw nie tylko na słodko, ale i wytrawnych. Dodatek rodzynek do wypieków sprawi, że ciasto, sernik czy ciasteczka będą jeszcze słodsze. Są obowiązkowym elementem kutii i paschy. To smakowity składnik musli i granoli, który doda energii. Pysznie smakują w owsiankach i jaglankach. Wiele osób dodaje je do potraw z mięsa mielonego, śledzi czy sosu pomidorowego. 

Zobacz wideo i dowiedz się wszystkiego o bakaliach – skąd się wzięły, co warto o nich wiedzieć?

Bakalie – skąd się wzięły, co warto o nich wiedzieć?