Obwarzanki, pańska skórka i chryzantemy: kulinarne przeboje cmentarnych straganów

2024-10-29 12:49

W Polsce obchody Święta Zmarłych to także swoisty folklor związany z handlem przycmentarnym. W drodze na cmentarz, przeciskając się przez ludzką ciżbę mijamy stragany i stoiska. Większość z nich oferuje kwiaty i znicze oraz okazjonalne przysmaki - pańską skórkę, obwarzanki i preparowany ryż.

Jak zrobić pańską skórkę? Przepis
Autor: Shutterstock Pańską skórkę można przygotować w domu - także według ponad 100-letniej receptury!

Spis treści

  1. Obwarzanki i pańska skórka
  2. GALERIA: Kulinarne przeboje straganów w domowym wykonaniu
  3. Jadalne ozdoby

Obwarzanki i pańska skórka

Im bliżej cmentarnej bramy, tym większe szanse, że spotkacie stoisko ze smakołykami, które można kupić tylko w dni zaduszne. Na straganach pysznią się sterty rumianych obwarzanków nanizanych na sznurki. Wybór jest duży. Można kupić słodkawe, twarde kółeczka z ciasta o lśniącej powierzchni. Można nabyć puszyste obwarzanki, które kruszą się niemiłosiernie, ale wyjątkowo dobrze smakują w drodze powrotnej. Są z makiem, sezamem lub modną w ostatnich latach czarnuszką, ale najlepsze są te bez niczego.

Ze stoisk kusi dmuchany ryż, czasem w postaci słodkich szyszek. Jak odmówić tych przysmaków dziecku? Swoich wielbicieli mają specjalne przysmaki robione tylko z okazji odpustów i dni zadusznych, takie jak warszawska „pańska skórka”, czy krakowski „turecki miodek”. Lepkie słodycze w zupełnie staroświeckim stylu, które smakują tylko w tym miejscu i tylko tego dnia.

Zapraszam do galerii, gdzie znajdziecie przepisy na kruche lub twarde obwarzanki, lepką pańską skórkę i słodki miodek turecki

GALERIA: Kulinarne przeboje straganów w domowym wykonaniu

Jadalne ozdoby

Ale jeśli uważnie się rozejrzycie, to znajdziecie w przycmentarnej ofercie więcej jadalnych produktów. Pewnie niewiele osób wie, że mieniąca się wszystkimi odcieniami purpury kapusta ozdobna jest jadalna. Ma tyle samo wartości odżywczych, co zwykła kapusta. Różnią ją tylko od włoskiej i czerwonej, niezwykła forma liści. Liści karbowanych i fantastycznie wybarwionych.

Również tak lubiane przez wszystkich i podziwiane chryzantemy są jadalne. Zarówno kwiaty, jak i liście. Roślina ta pochodzi z Azji. W kuchni chińskiej młode liście chryzantemy wykorzystywane są w kuchni. Kwiaty natomiast suszy się, aby później delektować się naparem z nich. Tradycyjna medycyna chińska zaleca napar z kwiatów chryzantemy na dolegliwości związane z przeziębieniem i gorączką. Napar chryzantemowy zalecany jest także zawodowym kierowcom oraz osobom pracującym przy komputerze, wszystkim tym, którzy zagrożeni są „zespołem suchego oka”.

Imbir jest zdrowy i pyszny. Jak zrobić rozgrzewającą herbatę z imbirem? Zobacz wideo Beszamel.pl