Pańska skórka: jak zrobić? Przepis na pańską skórkę
Pańska skórka to kultowy warszawski przysmak, kojarzony przede wszystkim ze straganami przy cmentarzach. Przepis na nią to pilnie strzeżony sekret, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Odkryj recepturę na pańską skórkę!
Spis treści
- Jak smakuje pańska skórka?
- Pańska skórka - przepis
- Przepis na pańską skórkę z "Kucharza polskiego" - 1908 rok
- Galeria: Przeboje cmentarnych straganów
Pańska skórka to znana głównie warszawiakom tradycyjna słodkość sprzedawana na przycmentarnych straganach. Rodowici warszawiacy wspominają, że pańską skórkę można było kupić jeszcze przed wojną, a przepis na prawdziwą "skórkę'' jest pilnie strzeżony od pokoleń!
Jak smakuje pańska skórka?
Smak pańskiej skórki nie zmienia się od lat, przysmak z wyglądu przypomina twardą kostkę w kolorze białym, różowym lub w niektórych przypadkach - mieszance tych dwóch kolorów. Pańska skórka jest bardzo słodka i twarda - według oryginalnych receptur ma być na tyle miękka, żeby udało się zanurzyć w niej zęby, ale tak twarda, by nie dało się jej przegryźć.
Poznaj przepis na pańską skórkę, który pozwoli Ci cieszyć się tym słodkim przysmakiem przez cały rok, a nie tylko podczas listopadowych świąt.
Pańska skórka - przepis
Składniki:
- ok. 1 kg cukru (i miodu lub melasy)
- 1-2 łyżki octu (soku z cytryny)
- ok. 1 szklanki wody + soku, np.: malinowego
- opcjonalnie: 3-4 łyżki mąki ziemniaczanej
- białka z 6-8 jaj
Białka z jaj należy ubić na sztywną pianę. Następnie pozostałe składniki połączyć ze sobą i mieszać do uzyskania jednolitego syropu. Powstałą masę wylać na ubite białka, naczynie z pianą ma być ustawione na parze.
Pianę z syropem ubijać, aż zgęstnieje, potem zdjąć z pary i ubijać do ostudzenia. Słodką masę wykładać na pergamin. Po wystygnięciu pańska skórka odpowiednio stwardnieje i będzie gotowa do pokrojenia.
Przepis na pańską skórkę z "Kucharza polskiego" - 1908 rok
Ambitni kucharze mogą zmierzyć się z przepisem na pańską skórkę pochodzącym z ''Kucharza polskiego'' z 1908 roku. Receptura zachowana w oryginale:
Najczystrzej gumy arabskiej pół funta nalać garncem zdrojowej, albo rzecznej wody i gotować na ogniu dopóki się nie rozpuści, gdy to nastąpi przecedzić przez flanelę, a po zupełnem wystudzeniu dodać funt miałko utłuczonego cukru, wstawić na węgle i gotować bardzo wolno, gdy zacznie iść para z kotła i masa zgęstnieje, mieszając szybko, dodawać po trosze pianę z 8 białek tęgo ubitą, aby się nie zważyła, poczem zestawić z ognia i nalewać natychmiast w papierowe foremki olejkiem migdałowem, albo najlepszą oliwą wysmarowane. Po wystudzeniu wyjętą masę z foremek posmarować raz jeszcze olejkiem migdałowem, albo oliwą i przechowywać w słoju. Panieńska skórka wyborną jest na kaszel - przepis należy uzupełnić o wodę różaną lub sok malinowy.