Krówki w polskich lasach. Nie są słodkie i można je jeść na surowo
Grzybiarze w całej Polsce zacierają ręce. W lasach właśnie pojawiło się mnóstwo grzybów, ale warto zwrócić uwagę na jeden gatunek. Krówka nie jest zbyt popularnym i docenianym grzybem. To błąd, ponieważ mleczaj smaczny wyróżnia się oryginalnym aromatem i pysznym smakiem. Jak wygląda grzyb krówka i jak go rozpoznać?
Spis treści
- Jak wygląda mleczaj smaczny?
- Kiedy zbierać mleczaje smaczne?
- Jak smakuje mleczaj smaczny?
- Czy mleczaje smaczne można jeść na surowo?
- Właściwości mleczaja smacznego
- Co zrobić z mleczaja smacznego?
Jak wygląda mleczaj smaczny?
Mleczaj smaczny to mało znany grzyb gołąbkowaty, który nazywa się także mleczakiem, krówką, rydzem czerwony czy surojadką. Występuje w lasach liściastych i iglastych. Krówkę można spotkać także w Ameryce Północnej, Australii czy Chinach, a nawet w Afryce. Krówki charakteryzują się kapeluszami o średnicy około 15 cm w kolorze jasno-brązowym lub orzechowym. Blaszki są gęste, a miąższ ma dość twardą konsystencję.
Tym, co odróżnia mleczaja smacznego od innych grzybów, jest aromat. Zaprawieni grzybiarze uważają, że to zapach ryby, dzięki któremu niełatwo pomylić go z grzybami trującymi i niejadalnymi. Z pośród innych gatunków wyróżnia je także to, że mleczeje można spożywać na surowo i po obróbce termicznej.
Dlaczego na mleczaja smacznego mówi się krówka? Po przekrojeniu owocnika ze środka wylewa się gęsta wydzielina w białym kolorze, która po pewnym czasie zaczyna brązowieć. Niektórzy grzybiarze mówią, ze przypomina im roztopiony ser lub słodki cukierek krówkę.
Kiedy zbierać mleczaje smaczne?
Grzyby krówki rosną w lasach iglastych i liściastych oraz mieszanych. Pierwsze okazy pojawiają się już w czerwcu. Można je zbierać do października.
Jak smakuje mleczaj smaczny?
Krówki to grzyby o łagodnym smaku. Nie każdemu może jednak odpowiadać konsystencja mleczaja smacznego i rybny aromat, który znika po usmażeniu lub ugotowaniu.
Czy mleczaje smaczne można jeść na surowo?
Chociaż krówki to grzyby, które w naszym kraju nie są zbyt popularne, są wyjątkowe na tle innych gatunków. Zalicza się je do grzybów jadanych i bez obaw można je jeść na surowo.
Właściwości mleczaja smacznego
Grzyby o wdzięcznej nazwie krówki są jadalne i kryją w sobie sporo składników odżywczych. Potwierdziły to liczne badana naukowe. Są bogate w białko roślinne i węglowodany.
Co zrobić z mleczaja smacznego?
Grzyby można spożywać zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. Pysznie smakują smażone krówki z dodatkiem cebuli i marchewki. Warto jednak przed smażeniem zdjąć skórkę z kapeluszy, ponieważ może stwardnieć.
Pysznie smakują mleczaje smaczne duszone w śmietanie. Do podsmażonej cebuli dodaje się pokrojone grzyby i dusi. Pod koniec duszenia grzyby trzeba doprawić i wlać śmietanę.
Krówki można też gotować. Ugotowane mleczaje są miękkie i delikatne. Przed przyrządzeniem gotowanych mleczajów dobrze jest zalać je wodą i odstawić na półtorej godziny. W czasie gotowania należy zdjąć pianę, która pojawia się na powierzchni. Grzyby doprawia się dopiero pod koniec gotowania.
Zobacz galerię i dowiedz się, jak odróżnić grzyby trujące podobne do jadalnych.