Jakich naczyń nie można myć w zmywarce? Czego nie wolno wkładać do zmywarki?

2018-08-07 12:05

Zmywarka to spore ułatwienie naszej domowej codzienności. O ile łatwiej brudne naczynia załadować do zmywarki niż myć pod bieżącą wodą, niszcząc przy okazji wrażliwą skórę dłoni? Jednak nie wszystkie naczynia do zmywarki się nadają. Czego do niej lepiej nie wkładać?

Jakich naczyń nie można myć w zmywarce? Czego nie wolno wkładać do zmywarki?
Autor: photos.com Do zmywarki lepiej nie wkładać kryształów i naczyń czy akcesoriów wykonanych z drewna

Spis treści

  1. Czego nie wolno myć w zmywarce?
  2. Jak sprawdzić, czy naczynie nadaje się do mycia w zmywarce?

W zmywarce możemy myć na szczęście większość codziennie używanych naczyń: talerze, szklanki czy garnki. W przypadku delikatnych szklanych kieliszków należy jedynie zwrócić uwagę, aby były stabilnie ułożone, inaczej pod ciśnieniem wody mogą przewrócić się i potłuc. Są jednak równie delikatne naczynia, których do zmywarki lepiej nie wkładać.

Czego nie wolno myć w zmywarce?

Do zmywarki nie wkładajmy naczyń ręcznie zdobionych, szczególnie ceramiki czy porcelany, a także delikatnych kryształów czy naczyń ze szkła ołowiowego. Także zastawa stołowa zdobiona złotem lub srebrem wymaga ręcznego mycia.

Jak czyścić kryształowe kieliszki i wazony?

Jak dbać o porcelanę: jak myć porcelanę, żeby jej nie uszkodzić

Ręcznie umyć jest także lepiej naczynia aluminiowe, termoplastyczne oraz drewniane (deski do krojenia, drewniane łyżki) lub z drewnianymi elementami, np. uchwytami. To dotyczy na przykład noży kuchennych. Zresztą mycie w zmywarce szkodzi nie tylko drewnianym uchwytom noży, ale też sprzyja stępieniu ich ostrzy.

Nie wolno w zmywarce myć sztućców srebrnych i platerowanych - nie tylko stracą blask, ale też w przypadku platerów ryzykujemy, że warstwa srebra ulegnie uszkodzeniu pod wpływem mocnych detergentów używanych w zmywarce.

Jak czyścić platery?

Jak czyścić srebro i platery: domowe sposoby

Warto także ostrożnie postępować z plastikiem, który w bardzo wysokich temperaturach może uwalniać substancje szkodliwe dla zdrowia. Plastikowe naczynia dopuszczone do mycia w zmywarce mają specjalne oznaczenia, najczęściej umieszczone na spodzie ich dna.

Jak sprawdzić, czy naczynie nadaje się do mycia w zmywarce?

Zawsze przed włożeniem danego naczynia do zmywarki upewnijmy się, że ma on specjalne oznaczenie, które da nam pewność, iż dana rzecz może być czyszczona przez maszynę. Może to być rowek na denku naczynia lub symbol zmywarki. Zazwyczaj taka informacja jest także umieszczona na opakowaniu produktu.

Tych oznaczeń nie znajdziesz jednak na porcelanie - szczególnie starej - ani na szkle. Dlatego warto zapamiętać zasady dotyczące tych naczyń.

Zobacz też:

Domowe tabletki do zmywarki: jak zrobić ekologiczne tabletki do zmywarki

Konserwacja zmywarki: jak poprawić działanie zmywarki?

Zmywanie naczyń: jak oszczędzić wodę, czas i energię?

Gotowanie w zmywarce - czy to możliwe?

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE