Jak czyścić platery?

Jak czyścić platery?

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Platerowane sztućce pokryte są cienką wartwą srebra, które ma tendencję do ciemnienia. Przy ich czyszczeniu trzeba uważać, by  nie uszkodzić srebrnej powłoki.

Ptatery powleczone są cienką warstwą srebra - nie wolno ich czyścić szorstką gąbką czy ostrą chemią. Są oczywiście do kupienia specjalne preparaty, ale jeśli ktoś woli domowe sposoby - nic łatwiejszego! Trzeba pamiętać, żeby przed czyszczeniem umyć plater (lub srebro) w ciepłej wodzie z mydłem. Jak czyścić platery?

Czyszczenie platerów - 3 sposoby

  • Potrzebne będą: soda, ocet, folia aluminiowa, duże szklane naczynie, wrzątek.
    Szklaną miskę wykładamy folią aluminiową (zwykłą, kuchenną). Wkładamy do niej czyszczone platery i srebrne elementy, np. biżuterię. Zalewamy wrzątkiem tak, by woda wszystko przykryła. Dodajemy ocet (jedną łyżkę stołową na litr wody) i sodę (trzy łyżki na litr wody). Na początku woda zasyczy, zabulgocze, a potem „uspokoi się” i zmętnieje. Po 15-30 minutach, w zależności od zabrudzenia, wyjmujemy srebra i platery, opłukujemy i wycieramy do sucha bawełnianą ściereczką.

  • Potrzebne będą: sól kuchenna, folia aluminiowa, duże szklane naczynie, wrzątek.
    Naczynie wyściełamy folią, wkładamy czyszczone przedmioty, zalewamy wrzątkiem, dodajemy sól (trzy łyżki na litr). Moczymy aż będą czyste, może to potrwać dłużej niż w przypadku roztworu sody i octu –nie można dopuścić do schłodzenia wody poniżej 40 stopni Celsjusza. Detale patyczkiem higienicznym nasączonym mleczkiem do czyszczenia metali szlachetnych.

  • Potrzebne będzie: pasta do zębów. Ale uwaga – nie powinna mieć mikrogranulek, które mogą wycierać lub rysować warstwę srebra.
    Pastą czyści się na sucho z użyciem bawełnianej szmatki. Potem płuczemy i polerujemy.

Ocena: 2,1