Zmywanie naczyń: jak oszczędzić wodę, czas i energię?

Zmywanie naczyń: jak oszczędzić wodę, czas i energię?

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Zmywanie w zmywarce jest bardziej opłacalne i wygodniejsze niż ręczne.

Porównujemy zmywanie naczyń w zlewozmywaku oraz w zmywarce. Ile kosztuje nas prądu, wysiłku i wody? Podpowiadamy, jak zmniejszyć zużycie wody oraz zmywać naczynia na błysk!

Zmywanie ręczne i w zmywarce: porównanie

Kwestia czasu i wygody
Gdy musisz umyć komplet naczyń po rodzinnym obiedzie, zmywanie ręczne w zlewozmywaku zajmie ci około 20 minut, wycieranie naczyń 7–10 minut. Zmywanie ręczne nie jest zbyt komfortowe dla dłoni i kręgosłupa.

Z kolei zapełnienie i opróżnienie zmywarki to kwestia 10 minut. Najkrótszy program trwa 30 minut, najdłuższy prawie 3 godziny. Minusy korzystania ze zmywarki? Wymaga dokupienia przynajmniej kompletu naczyń oraz sztućców (na zmianę). Podczas pracy trochę hałasuje. Nie można do niej wkładać wszystkich naczyń bez wyjątku.

Zużycie wody
Tu zdecydowanie wygrywa zmywarka. Najbardziej ekonomiczne urządzenia zużywają 6 l zimnej wody w trybie eko. Podczas gdy zmywanie ręczne to zużycie nawet 60–90 l wody (podgrzanej oraz zimnej do płukania).

Zużycie energii elektrycznej
Zero poboru prądu w przypadku mycia ręcznego, o ile nie masz własnego kotła podgrzewania wody. Od 0,82 kWh do 1,6 kWh dla jednego cyklu zmywarki (koszt 41–80 groszy na cykl, zakładając, że cena 1kWh to 50 groszy).

Sprawne i oszczędne zmywanie ręczne

1. Posegreguj naczynia. Podziel je na sztućce, szklanki, talerze, garnki. Usuń resztki jedzenia. Jeśli naczynia są mocno zabrudzone, namocz je w ciepłej wodzie.

2. Napuść wodę. Gdy zlewozmywak ma dwie komory myj naczynia w jednej, a opłucz w drugiej – hurtowo, na koniec zmywania. W przypadku zlewozmywaka z jedną komorą - myj i od razu płucz naczynia pod bieżącą wodą. Strumień wody nie powinien być zbyt mocny, odpływ zamknij (przyda się automatyczny korek). Detergent nanoś na gąbkę. Wystarczą 1–2 krople.

3. Myj we właściwej kolejności. Zacznij od najmniej zabrudzonych szklanek, skończ na patelniach. Wartościowe sztućce czy szkło lepiej umyj zaraz po użyciu. Wytrzyj do sucha miękką ściereczką (nie będzie zacieków).

Jak wyjmować ze zmywarki higienicznie czyste naczynia?

1. Przed włożeniem naczyń do zmywarki pozbądź się resztek jedzenia. Najlepiej szczoteczką. Jeśli wiesz, że minie trochę czasu, zanim znów włączysz zmywarkę i jedzenie przyschnie, przepłucz szybko naczynie lub włóż je do zlewu (namoczy się np. podczas mycia warzyw).

2. Ułóż naczynia w zmywarce. Nie powinny na sobie leżeć. Denka niech mają skierowane do góry i pod skosem (by mogła spływać z nich woda). Naczynia muszą umożliwiać swobodny przepływ wody czy wydostanie się detergentu z dozownika. Nie mogą opierać się o ścianki i blokować ramion natryskowych. Małe i lekkie ulokuj na górnym poziomie, większe na dolnym, długie na środku. Sztućce umieść w oddzielnych przegrodach. Upewnij się, że załadunek jest stabilny. 

3. Wybierz odpowiedni program. Nie przyzwyczajaj się do jednego. Talerzom po śniadaniu wystarczy szybki program codzienny. A różniącym się stopniem zabrudzenia – „auto”. Innej temperatury wymaga też wyparzanie niemowlęcych butelek. Po skończonym cyklu otwórz zmywarkę, by para uleciała, a naczynia wyschły.

Zobacz też:

Jakich naczyń nie można myć w zmywarce? Czego nie wolno do niej wkładać?

Zmywarka - co zrobić, aby zawsze wyciągać perfekcyjnie czyste naczynia

Domowe tabletki do zmywarki: jak zrobić ekologiczne tabletki

Ocena: 3