Jak czyścić srebro i platery: domowe sposoby

Jak czyścić srebro i platery: domowe sposoby

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Jak skutecznie wyczyścić przedmioty ze srebra i platery?

Jak czyścić srebro zaśniedziałe od zbyt długiego nieużywania? Jak przywrócić blask platerom? Podpowiadamy, jak najlepiej czyścić srebro i naczynia posrebrzane!

Jak czyścić srebro: co będzie potrzebne?

  • duże naczynie (min. 2 litry bądź większe) z tworzywa sztucznego bądź szkła (nigdy z metalu!)

  • kuchenna folia aluminiowa na wyścielenie spodu i boków naczynia

  • ciepła woda z kranu lub (dla lepszego efektu) destylowana

  • sól kuchenna (5 łyżeczek soli na 1 litr roztworu)

Przygotowanie krok po kroku:

  • Wyłożone (podwójnie) od wewnątrz kuchenną folią aluminiową naczynie napełniamy do połowy wrzącą wodą (w proporcji 1 litr wody na 2-litrowe naczynie). Wsypujemy 5 łyżeczek soli kuchennej i dokładnie mieszamy.

  • Srebrny przedmiot lub plater przygotowany do czyszczenia należy uprzednio przemyć zwykłą wodą z mydłem. Pomoże to pozbyć się dodatkowych zabrudzeń takich jak np. tłuszcz.

  • Po umyciu srebrnego przedmiotu mydłem zanurzamy go w naczyniu z przygotowanym roztworem solnym i pozostawiamy w kąpieli (w zależności od stopnia zaśniedzenia) od kilkunastu minut do kilku godzin.

  • Ponieważ proces (reakcja redoks) postępuje bardzo agresywnie, możemy w trakcie obserwować stopień oczyszczenia naszego srebrnego przedmiotu.

Jak czyścić srebra i platery? Cenne rady

Starajmy się nie wrzucać na raz do roztworu wszystkich srebrnych przedmiotów do wyczyszczenia – ich zbyt duża ilość osłabi proces i zniweczy efekt. Lepiej sukcesywnie wymieniać pojedyncze przedmioty (większe) lub wkładać pojedyncze elementy kompletu sztućców (najpierw same łyżki, później tylko widelce itd.).

Należy też wymienić roztwór i folię aluminiową w momencie, kiedy przestanie spełniać swoją funkcję. Poznamy ten moment nie tylko po tym, że zanurzone srebra nie będą rozjaśnione. Aluminiowa folia, którą wyłożone jest naczynie, przejmując na siebie w procesie reakcji redoks wszelkie zanieczyszczenia tlenku siarki, pokryje się stopniowo ciemnym, szarawym nalotem. To będzie znak, że czas przygotować nową partię roztworu, na nowej folii.

Ocena: 4,2