Działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo, odkwasza organizm. Ta cebula nie ma sobie równych

2023-09-21 9:23

Nie każda cebula jest taka sama. Cebula cukrowa zaskakuje nie tylko słodkawym smakiem, ale także białym i soczystym wnętrzem. Jej delikatność sprawia, że idealnie nadaje się do spożywania na surowo, zachowując przy tym wszystkie swoje wartościowe właściwości. Właśnie jej antybakteryjne i przeciwwirusowe działanie zdobyło uznanie już w XIX wieku.

Działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo, odkwasza organizm. Ta cebula nie ma sobie równych
Autor: Shutterstock Cebule cukrowe wyróżniają się delikatniejszym, słodkim smakiem oraz soczystym miąższem.

Pod pojęciem "cebula cukrowa" kryje się kilka odmian cebuli zwyczajnej. Jej główne cechy to soczysty, biały miąższ oraz unikalny, delikatnie słodki smak. Mimo innej charakterystyki smakowej, posiada wiele wartościowych składników odżywczych, podobnie jak jej bardziej powszechne kuzynki. Najbardziej wartościowe właściwości zachowuje, gdy jest spożywana na surowo.

Cebula cukrowa – słodki sekret zdrowia. Dlaczego warto?

Wśród cebuli cukrowej wyróżniamy kilka popularnych odmian:

  • Alibaba – charakteryzuje się okrągłym kształtem i ostrym, choć soczystym smakiem.
  • Ailsa Craig typu Exhibition – to bardzo duża cebula, ważąca nawet 0,5-1 kg. Jej łagodny smak jest idealny do bezpośredniego spożycia. Warto jednak pamiętać, że szybko traci świeżość.
  • Sterling F1 – biała, okrągła odmiana o wyjątkowo łagodnym smaku. Spośród wszystkich cebul cukrowych najlepiej znosi przechowywanie.

Właściwości odżywcze cebuli cukrowej

Ta odmiana cebuli może pochwalić się bogatym profilem odżywczym. W 100 g świeżej cebuli cukrowej znajduje się zaledwie 48 kcal, ale za to mnóstwo węglowodanów, białka i błonnika. Zawiera też wiele witamin, takich jak C, B, A, E, K, a także składniki mineralne jak wapń, potas, fosfor czy żelazo.

Jej olejki eteryczne, zawierające między innymi związki siarkowe, nadają jej właściwości antybakteryjne. Posiada także wiele witamin, w tym A, E, K, PP i z grupy B. Wskazane jest jej spożywanie ze względu na odkwaszający wpływ na organizm oraz zawartość przeciwutleniaczy.

Jak uprawiać cebulę cukrową?

Uprawa cebuli cukrowej nie różni się zbytnio od uprawy innych odmian. Najważniejsze to zapewnić jej słoneczne stanowisko, żyzną i wilgotną glebę o odpowiednim odczynie pH. W trakcie wzrostu potrzebuje regularnego podlewania oraz obrony przed szkodnikami i chorobami.

Cebula cukrowa. Zastosowanie w kuchni

Cebula cukrowa jest wszechstronna. Możemy ją spożywać na surowo w sałatkach, na kanapkach, ale też pieczoną, duszoną czy smażoną. Z powodzeniem można z niej przygotować zupy czy dodać jako składnik do głównych dań. Ponadto świetnie sprawdza się w postaci syropu czy nalewki.

Poznaj najlepsze przepisy z cebulą w roli głównej!

Letnia zupa cebulowa z cebuli cukrowej - przepis wegetariański

Pieczona cebula - niebiański dodatek do steków, burgerów i nie tylko

Królowa śniegu - pięknie prezentująca się sałatka na co dzień i na święto

Beszamel - syropy na przeziębienie