Wielkanoc a koronawirus. Na co uważać szykując Wielkanoc

Wielkanoc a koronawirus

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Częściej się uśmiechajmy, a przetrwamy w dobrym zdrowiu!

Wielkanoc w czasie epidemii wywołanej przez koronawirusa jest dla nas wszystkich wyzwaniem. Wielkanoc to czas otuchy i nadziei. Czas odradzania się wiary w siłę Zbawiciela i człowieka. Wielkanoc to czas radości, także dla niewierzących. Kilka dni wolnego i rozkosze wielkanocnego stołu. Wolnego mamy teraz dużo. Wielkanocne potrawy szykujemy sami. Czy można radośnie przeżywać wiosenne misterium Wielkanocy w czasach epidemii? Tak, jeśli będziesz się stosować do kilku prostych zasad. 

Sami, ale nie samotni

Nakaz społecznej izolacji ma uzasadnienie medyczne. Im mniejsze grupy, im rzadziej się spotykamy, tym mniejsze szanse na przeniesienie wirusa na innych lub zakażenie się do pozostałych. Bezwzględnie przestrzegaj zasad odosobnienia i kwarantanny. W ten sposób chronisz siebie i innych. 

Bądź sam lub w małych grupach rodzinnych, ale przecież nie samotny. Dzwoń do bliskich, rozmawiaj przez komunikatory, rób wideokonferencje. Bądź blisko dzięki nowym technologiom. 

Unikaj wizyt u seniorów, chroń ich życie i zdrowie. Zaprzestań wielkanocnych odwiedzin. Dzisiaj izolacja to najlepsze co możesz zrobić.

Zobacz: Wielkanoc 2020. Co ze spotkaniami rodzinnymi? Rzecznik rządu tłumaczy

Przeczytaj: Świąteczne menu w czasie kwarantanny i obostrzeń. Jak przygotować Wielkanoc w czasie pandemii?

Zakupy online

Zastanów się nad dostawą lub osobistym odbiorem artykułów spożywczych po dokonaniu zakupów w internecie. Zakupy spożywcze online to najbezpieczniejszy sposób, aby nie narażać się na kontakt z wirusem. Wiele sklepów oferuje taką usługę. Ostatnio dla ułatwienia sklepy wprowadziły także odbiór osobisty wcześniej opłaconych zakupów. Jeśli nie musisz korzystać z komunikacji miejskiej, by odebrać zakupy, skorzystaj z tej możliwości.

Popularne dyskonty również wprowadziły ułatwienia w zakupach dla seniorów.  Specjalne godziny zakupów, pomoc wolontariuszy w zakupach. Skorzystaj z nich, zamiast wychodzić z domu i stykać się z ludźmi.

Zobacz: Biedronka. Nowe zasady robienia zakupów podczas epidemii koronawirusa

 

Płać kartą

Za zakupy płać kartą kredytową. W sklepie płać zbliżeniowo. Staraj się nie dotykać klawiatury terminalu płatniczego. A jeśli dotknąłeś/dotknęłaś zdezynfekuj dłonie. Ogranicz płacenie pieniędzmi, które mogą być źródłem zakażeń wirusowych i bakteryjnych. 

Korzystaj z bankowości internetowej, gdy tylko jest to możliwe. 

Przeczytaj: Płatności zbliżeniowe do 100 zł bez PIN

Myj ręce

Myj ręce przed i po zakupach spożywczych. Eksperci są zgodni, właściwe mycie rąk jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na powstrzymanie COVID-19. Mycie rąk przed zakupami w sklepie spożywczym ochroni innych kupujących i pracowników, a mycie rąk po zakupach w sklepie spożywczym powstrzyma rozprzestrzenianie się wirusów z którymi możesz mieć kontakt w drodze do i ze sklepu.

Wejdź i obejrzyj film: Jak myć ręce, aby się przed nim chronić? Instrukcja [FILM] 

Używaj płynu do dezynfekcji

Liczne sklepy spożywcze, piekarnie i warzywniaki wprowadziły nowe zasady mycia i dezynfekcji powierzchni sklepowych. Przy drzwiach wita cię płyn do dezynfekcji. Można z niego korzystać przy wchodzeniu i wychodzeniu ze sklepu. Nie omijaj tych udogodnień. Korzystaj zawsze, gdy jest to możliwe.

Zaopatrz się w niewielkie opakowanie płynu dezynfekującego. Podczas zakupów używaj go tak często, jak to tylko możliwe. Przetrzyj nim uchwyt wózka lub koszyka na zakupy. Rób to pomimo tego, że wszystkie kosze i wózki są regularnie myte i dezynfekowane.

Koniecznie przeczytaj: Domowy płyn do odkażania - jak przygotować roztwór alkoholowy do dezynfekcji 

Produkty sprzedawane luzem

Lubię, tak jak ty, tańsze produkty sprzedawane luzem do samodzielnego wybierania i pakowania. Należą do nich nie tylko pieczywo, warzywa i owoce, ale także wszelkiego rodzaju bakalie, a nawet słodycze. Niestety te produkty spożywcze mogą być potencjalnym źródłem przenoszenia wirusa. Dlaczego? Bo większość ludzi ma niedobry zwyczaj dotykania każdego produktu gołą ręką.

Zawsze wkładaj jednorazową foliową rękawiczkę nim sięgniesz po produkty sprzedawane luzem. Jeśli sprzedawca jej nie zapewnił, poproś go o pomoc lub skorzystaj z foliowego woreczka. Nigdy nie grzeb, nie macaj, nie przebieraj w towarach, które kupią również inni ludzie. Już wcześniej badania sanitarne wykazały, że pomidory, ogórki lub orzeszki ziemne sprzedawane bez opakowań to źródło zakażeń bakteriami fekalnymi (żyjącymi w odchodach ludzkich). Dlaczego? Bo ludzie nie myją rąk. Zakażenie bakterią fekalną prowadzi do uporczywych biegunek. A co dopiero zakażenie koronawirusem!

Zobacz: Koronawirus i zakupy. WSPANIAŁY gest! Tak pomogą w walce z epidemią

Co z pieczywem? 

W sprawie wyrobów piekarniczych. Informujemy, że nie ma doniesień naukowych wskazujących na zakażenie koronawirusem drogą pokarmową. W przypadku wątpliwości bądź obaw, wystarczy umieścić zakupione pieczywo na około 2 minuty w piekarniku nagrzanym wcześniej do temperatury 180-200°C” - uspakaja Główny Inspektor Sanitarny  na swoim profilu Twitter. 

Ręce z daleka od twarzy!

Całe życie słyszałam od mojego ojca lekarza: „Ręce od twarzy!”. Dlaczego? Bo ręce, którymi wszystkiego dotykamy to źródło potencjalnych zakażeń. Dotykając różnych powierzchni zbieramy tysiące bakterii. Mimowolnie w ciągu minuty dotykamy twarzy ponad 20 razy. Szczególnie niebezpieczne jest dotykanie nosa, ust i oczu. Tam dotykamy śluzówki, która stanowi otwarte wrota dla wirusów. Nie tylko koronawirus może przedostać się tą drogą, ale również rotawirus wywołujący niebezpieczne biegunki i wymioty. Nie wspominając już o pospolitej grypie.

Dlatego poza domem jak najrzadziej dotykaj poręczy, uchwytów, blatów i innych powierzchni. Od małego ucz swoje dzieci, aby nie dotykały wszystkiego w sklepach! To kwestia bezpieczeństwa zdrowia i życia!

Przeczytaj: Sprawdź, co ci wolno! Cała Polska na kwarantannie 

Myj, pierz, dezynfekuj

Najnowsze badania dowodzą, że COVID-19 na tekturze może przeżyć do 24 godzin. Na plastiku i stali nierdzewnej od 2-4 dni.

Jeśli twoje zakupy dostarczono w kartonowym pudełku. Otwórz pudełko i umyj ręce. Wypakuj zawartość. Wyrzuć pudełko i ponownie umyj ręce. Jeśli masz warunki, a tekturowe pudełko nie zawiera szybko psujących się produktów, wystaw go na balkon na 24-godzinną kwarantannę.

Wszystkie powierzchnie plastikowe i stalowe regularnie myj i dezynfekuj. Mycie nie polega na przetarciu wilgotną ściereczką. Płyn z środkiem myjącym należy nanieść na powierzchnię, pozostawić na 30 sekund i następnie przecierać przez 30 sekund. Dopiero po tym przetrzeć czystą ścierką do sucha. Na koniec zdezynfekować płynem zawierającym od 63-70% alkoholu etylowego.

Torby na zakupy pierz po każdym użyciu.

 

Przestań gromadzić zapasy

Zakupy rób na nie więcej niż 2 tygodnie. Pomyśl o innych. Nadmierne zapasy to ograniczenie możliwości zakupów pozostałym ludziom.

Przeczytaj: Koronawirus. Rossmann wprowadza limity na zakupy. Tych towarów nie kupisz w dużych ilościach

Stosuj zasady bezpieczeństwa żywności

Przygotowując potrawy wielkanocne zawsze stosuj zasady bezpieczeństwa żywności. To kilka nieskomplikowanych procedur, która zawsze należy stosować. 

Najważniejsze to unikaj jedzenie surowych jajek i mięsa. Zrezygnuj z majonezu z surowymi żółtkami jaj i kremów na bazie surowych żółtek. Nie szykuj tatara z mięsa wołowego. Wszystko dokładnie gotuj. Wirusy COVID-19 ginie już w temperaturze 70°C pod warunkiem utrzymania temperatury przez 30 minut. Jeśli możesz po prostu doprowadź do wrzenia i gotuj przez 2-4 minuty. 

I najważniejsze po każdym kontakcie z surowymi jajkami (nawet ich skorupami) i surowym mięsem dokładnie myj ręce. Do przygotowanie surowego mięsa przeznacz oddzielną deskę do krojenia. Oddzielnie dla mięsa drobiowego, oddzielnie dla wieprzowiny i wołowiny. Zatem wystarczą 2 deski. Po każdym użyciu dokładnie ją umyj i wyparz. 

Oto zasady bezpieczeństwa żywności:

  • Umyj ręce przed, w trakcie i po przygotowaniu posiłku.

  • Umyj ręce przed jedzeniem.

  • Dokładnie gotuj mięso i jajka, unikaj jedzenia niedogotowanego pożywienia,

  • Używaj oddzielnych desek oraz noży do krojenia surowego mięsa.

  • Zawsze umyj ręce po kontakcie z surowym mięsem.

  • Nie spożywaj mięsa pochodzącego z niewiadomego źródła, może pochodzić od zakażonych zwierząt

  • Unikaj kontaktu z chorymi zwierzętami. Umyj ręce po każdym kontakcie ze zwierzętami gospodarskimi, czy domowymi.

  • Ugotowane i prawidłowo przyrządzone produkty mięsne można bezpiecznie spożywać, nawet jeśli pochodzą z obszarów na których występują ogniska zachorowań

Przeczytaj koniecznie: Koronawirus: czy można zarazić się przez jedzenie?

Zobacz również: Koronawirus. Czy można zarazić się od zwierząt i produktów zwierzęcych?

 

Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)

Co ze święconką?

W tym roku nie będzie tradycyjnego świecenia pokarmów. Czy przez to Wielkanoc jest mniej ważna? Oczywiście, że nie. Zgodnie z wytycznymi Episkopatu Polski w tej kwestii wiernym została udzielona kolejna dyspensa.

W dokumencie wydanym przez Prezydium Konferencji Episkopatu Polski czytamy, że „Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350”.

Oznacza to, że wierni kościoła katolickiego mogą sami pobłogosławić swoje wielkanocne potrawy. Może to zrobić głowa rodziny bez względu na płeć. Zatem staropolskim zwyczajem nie sam koszyczek, ale cały stół można pobłogosławić zgodnie z proponowanym obrządkiem. 

Zobacz: Jak pobłogosławić pokarmy w domu? Pełny tekst modlitwy

Przeczytaj również: Wielkanoc w czasie koronawirusa. Jak będzie wyglądać? Biskupi podjęli decyzję

 

Bądźcie ostrożni, przestrzegajcie zasad higieny, pozostańcie w domach. A w przyszłym roku wszyscy spotkamy się przy wspólnym stole! 

I nie zapominajcie o uśmiechu! 

Opracowała: Adrianna Ewa Stawska

Ocena: 5