Koronawirus: czy można zarazić się przez jedzenie?
Rozprzestrzenienie się koronawirusa rodzi wiele lęków. Boimy się o swoje zdrowie. Czy można zarazić się przez jedzenie? Czy możemy się zarazić jedząc żywność z ognisk występowania wirusa? Czy można zjeść posiłek przygotowany przez zakażoną osobę? Choroba wywołana zakażeniem COVID-19 jest ogólnie łagodna, szczególnie u dzieci i młodych dorosłych. Może jednak powodować ciężką chorobę: około 1 na 5 osób, które się zarażą, potrzebuje opieki szpitalnej. Dlatego normalne jest, że ludzie martwią się, w jaki sposób wybuch zachorowań na koronawirusa wpłynie na nich i ich bliskich.
Spis treści
- Czy można zarazić się przez jedzenie?
- Co z pieczywem?
- Czy można jeść produkty mięsne pochodzące z ogniska zachorowań?
- Zasady bezpieczeństwa żywności
- Czy można zjeść posiłek przygotowany przez zakażoną osobę?
Czy można zarazić się przez jedzenie?
Nie, jeśli zostało ugotowane i podane gorące. Jednym z zaleceń WHO - Światowej Organizacji Zdrowia jest spożywanie tylko ciepłych posiłków na obszarach występowania zachorowań na koronawirusa. Badania wykazały, że podgrzewanie jedzenia do temperatury 60°C, a następnie utrzymanie tej temperatury przez 30 minut, skutecznie dezaktywuje ewentualne wirusy.
Nie, jeśli umyłeś ręce. Głównym źródłem zakażeń są dłonie, które dotykały skażonych powierzchni. Dlatego zawsze przed jedzeniem umyj ręce wodą z mydłem lub przetrzyj roztworem alkoholu etylowego lub żelu na bazie alkoholu.
Co z pieczywem?
„W sprawie wyrobów piekarniczych. Informujemy, że nie ma doniesień naukowych wskazujących na zakażenie koronawirusem drogą pokarmową. W przypadku wątpliwości bądź obaw, wystarczy umieścić zakupione pieczywo na około 2 minuty w piekarniku nagrzanym wcześniej do temperatury 180-200°C” - uspakaja Główny Inspektor Sanitarny na swoim profilu Twitter.
Czy można jeść produkty mięsne pochodzące z ogniska zachorowań?
Ugotowane i prawidłowo przyrządzone produkty mięsne można bezpiecznie spożywać, nawet jeśli pochodzą z obszarów na których występują ogniska zachorowań.
Zawsze należy stosować zasady bezpieczeństwa żywności.
Zobacz też: LOT do domu. Jak wrócić do Polski samolotem?
Zasady bezpieczeństwa żywności
Umyj ręce przed jedzeniem. Umyj wodą z mydłem.
Dokładnie gotuj mięso i jajka, unikaj jedzenia niedogotowanego pożywienia,
Używaj oddzielnych desek oraz noży do krojenia surowego mięsa.
Zawsze umyj ręce po kontakcie z surowym mięsem.
Nie spożywaj mięsa pochodzącego z niewiadomego źródła, może pochodzić od zakażonych zwierząt
Unikaj kontaktu z chorymi zwierzętami. Umyj ręce po każdym kontakcie ze zwierzętami gospodarskimi, czy domowymi.
Czy można zjeść posiłek przygotowany przez zakażoną osobę?
Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe kropelki kataru z nosa lub śliny ust, które mogą zawierać wirusa. Kropelki rozprzestrzeniają się na odległość do 1 metra. Kropelki są różnej wielkości. Lżejsze utrzymują się w powietrzu, cięższe opadają na powierzchnię stołu, blatu, meble i przedmioty na nich położone.
Koronawirus może utrzymywać się na nieożywionych powierzchniach, takich jak metal, szkło lub plastik od 2 godzin do 9 dni. Może się to różnić w różnych warunkach (wszystko zależy od rodzaju powierzchni, temperatury oraz wilgotności otoczenia. Wirusy lubią ciepło i wilgoć.
Jednak można skutecznie niszczyć wirusy dezynfekując powierzchnię alkoholem etylowym o stężeniu 62-71%. Należy powierzchnię spryskać roztworem alkoholu, pozostawić na 1 minutę, a następnie wytrzeć do sucha czystym ręcznikiem papierowym.
Jeśli wirus spadnie na jedzenie, to oczywiście na nim pozostanie. Jedyną metodą dezaktywacji jest podgrzanie jedzenia do temperatury 70°C. Jednak nie wszystko można podgrzać do takiej temperatury. Dlatego kanapka na którą ktoś przed chwilą nakichał, jest potencjalnym źródłem zarażenia.
Dlatego osoby przeziębione, chorujące na grypę lub inne wirusowe infekcje górnych dróg oddechowy, kichające i kaszlące nie powinny przygotowywać posiłków dla innych ludzi. Jeżeli chora osoba pracuje w żywieniu zbiorowym, to może rozprzestrzeniać koronawirusa na większą skalę.
Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)