Suplementy diety – czy faktycznie są skuteczne?

2016-12-27 15:53

Suplementy diety stają się coraz popularniejsze, możemy je kupić w supermarketach, a nawet na stacjach benzynowych. Jakie mają działanie? Czy należy je stosować jako uzupełnienie spożywanych posiłków?

SUPLEMENTY DIETY – czy należy się ich bąć?
Autor: thinkstockphotos.com Czy należy się bać suplementów diety?

Spis treści

  1. Suplementy diety - dostępność
  2. Suplementy diety - właściwości
  3. Suplementy diety - czy faktycznie działają
  4. Suplementy diety - zachowaj umiar

Suplementy diety - dostępność

Suplementy diety stały się tak popularne, że możemy je kupić nie tylko w aptekach, ale również w supermarketach, sklepach spożywczych czy na stacjach benzynowych. Producenci twierdzą, że dzięki nim pozbędziemy się wszelkich dolegliwości, poprawimy swoje samopoczucie i uzupełnimy wszelkie niedobory witamin i mikroelementów.

Suplementy diety - właściwości

Suplementy diety są dostępne dla dzieci i dorosłych w każdym wieku. Poprawiają wzrok, działają na potencje, obniżają cholesterol, regulują pracę serca, pomagają naszym stawom, działają zbawiennie na włosy, cerę i paznokcie – tak moglibyśmy wyliczać ich działanie w nieskończoność, pytanie tylko, na ile ich działanie jest potwierdzone.

Suplementy diety - czy faktycznie działają

Suplementy diety nie są testowane w taki sam sposób jak leki, przez co ich działanie nie jest do końca udowodnione. Jest to sprawa bardzo kontrowersyjna, niektórzy potwierdzają ich skuteczność, inni żałują wydanych pieniędzy. Warto pamiętać, że lekarze przestrzegają przed nadużywaniem suplementów, mówią, że najważniejsza jest racjonalna dieta i konsultacja z doktorem.

Suplementy diety - zachowaj umiar

Biorąc kilka różnych specyfików naraz, łatwiej możemy sobie zaszkodzić niż pomóc. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci, które już od najmłodszych lat wielokrotnie nadużywają suplementów diety, dostarczanych im w postaci lizaków, cukierków czy tabletek z witaminami.

Decydując się na zakup suplementu diety, warto porozmawiać z farmaceutą i wysłuchać jego opinii. Oczywiście zawsze czytajmy ulotki!