Nie t(ł)ucz się dietami, czyli jak wyrwać się z błędnego koła odchudzania

2017-04-20 13:31

Świat narzuca ideał kobiecości sprzeczny z naturą kobiecego ciała i stawia nierealne wymagania. Niestety, często zdarza się, że kobieca potrzeba dopasowania się do tego ideału bywa silniejsza od zdrowego podejścia do siebie. To wszystko prowadzi do braku akceptacji własnego ciała, a w konsekwencji do jego odrzucenia. Czy aby być szczęśliwym trzeba wyglądać w określony sposób?

Nie t(ł)ucz się dietami, czyli jak wyrwać się z błędnego koła odchudzania
Autor: materiały prasowe Wydawnictwa Zwierciadło Nie t(ł)ucz się dietami, czyli jak wyrwać się z błędnego koła odchudzania

Spis treści

  1. Fragment książki:
  2. O autorce:

Myślenie, że schudnięcie rozwiąże wszystkie problemy jest iluzją. Marzą o tym jednak miliony kobiet na całym świecie. Medialny szum wokół kobiecych standardów piękna wywiera na kobietach coraz większą presję. Nieustająco wymusza się od nich ciągłego porównywanie się z ideałami. Ten nacisk powoduje, że zamiast trzymać się swojego naturalnego piękna, pragną wyglądać, jak „pani z billboardu”. Co w konsekwencji wywołuje frustrację, bo przecież za wyglądem modelki stoi sztab profesjonalistów. Elżbieta Lange, psychodietetyk, coach zdrowia, autorka książek, stworzyła wyjątkowy przewodnik, który pozwoli nie zwariować i schudnąć raz na zawsze.  

Elżbieta Lange w swojej dotychczasowej karierze zawodowej spotkała się z niezliczoną ilością kobiet. Poprzez analizę konkretnych przypadków swoich klientek doszła do wniosku, że życie na ciągłej diecie doprowadza je głównie do frustracji, odrzucenia własnego ciała, niskiego poczucia własnej wartości oraz utraty zdrowia. W związku z tym postanowiła zachęcać kobiety do innego sposobu myślenia na temat jedzenia.

„Na początek zacznij uśmiechać się do siebie w lustrze, powtarzając w myślach słowa: Jestem dla siebie ważna. Kocham siebie, więc otaczam swoje ciało miłością i troską.”

Autorka w najnowszej książce przekonuje, że kobiety nie muszą być wcale idealne czy żyć w przekonaniu, że są bezwartościowe, jeżeli nie dostosowują się do błędnie ogólnie obowiązującego kanonu piękna. Zachęca do większego obiektywizmu w stosunku do siebie, realnego spojrzenia, budowania poczucia własnej wartości nie tylko na podstawie tego, jak się wygląda. W końcu kobiety mają do zaoferowania światu coś więcej niż tylko wygląd.  

Fragment książki:

"Czy aby być szczęśliwe musimy wyglądać w określony sposób? Oczywiście, że nie. I chociaż jest to dla nas ważny aspekt naszego życia, powinnyśmy doceniać swoje kompetencje, osobowość, zalety, talenty i urok osobisty. Popatrzeć na siebie czule i życzliwie. W końcu mamy tylko jedno życie i to od nas samych zależy, jak je przeżyjemy.

Jeśli mamy w coś wątpić, to tylko w nasze ograniczenia. Możemy żyć pełne frustracji, że nie wyglądamy tak, jak byśmy sobie tego życzyły, możemy ciągle marzyć nie pozwalając sobie na życie, albo możemy coś z tym zrobić. Jeżeli więc masz problem z nadwagą, to wiedz, że masz dwie możliwości: albo uczynisz z tego atut, albo dokonasz takiej zmiany wewnętrznej, która pozwoli ci pozbyć się zbędnych kilogramów, a więc swojego „nadbagażu” raz na zawsze."

O autorce:

Elżbieta Lange – psychodietetyk, coach zdrowia, prowadzi warsztaty "Świadome odchudzanie - detoks ciała i duszy", odchudzała bohaterki programu TVN Style "Sablewskiej sposób na…". Gość programów radiowych i telewizyjnych m.in. „Pytanie na Śniadanie” i „Dzień Dobry TVN”.

W swojej pracy uświadamia kobietom, że nie tylko to co i jak jedzą ma wpływ na ich nadwagę. Uważa, że większość diet odchudzających nie działa, jeśli nie uporamy się z emocjami i złymi nawykami, które są przyczyną problemów z odżywianiem.