Co jeść PRZED zakrapianą imprezą, by nie mieć kaca? Co jeść w trakcie imprezy, a czego unikać, by się nie upić

2023-12-27 14:39

Jak dotrwać w dobrej formie do północy? Przede wszystkim nie przesadzać, zabezpieczyć się i dobrze przygotować. Pod wysokoprocentowe alkohole konieczny jest odpowiedni podkład z jedzenia. Oto kilka wskazówek, jak pić, aby się nie upić.

Co jeść PRZED zakrapianą imprezą, by nie mieć kaca? Co jeść w trakcie imprezy, a czego unikać, by się nie upić
Autor: Shutterstock.com Co jeść PRZED zakrapianą imprezą, by nie mieć kaca? Co jeść w trakcie imprezy, a czego unikać, by się nie upić

Spis treści

  1. Co zjeść przed imprezą, żeby się nie upić?
  2. Bez popitki, czy z popitką?
  3. Co jeść w trakcie?
  4. Czy można mieszać alkohole?
  5. Czy koktajle i drinki to dobre rozwiązanie?
  6. Co zrobić następnego dnia?
Szampan i jego musujący kuzyni – co warto o nich wiedzieć?

Co zjeść przed imprezą, żeby się nie upić?

Nigdy nie pij na pusty żołądek. Największym błędem jest powstrzymywanie się od jedzenia przed imprezą. Alkohol wypity na pusty żołądek uderza do głowy znacznie szybciej. Najlepiej przed zakrapianą imprezą zjeść niezbyt obfity posiłek bogaty w białka i tłuszcze. To może być jajecznica, pierś kurczaka z warzywami lub tłusta ryba pieczona. 

Absolutnie należy unikać jedzenia pizzy, kebabu i kanapek. Ciasto i pieczywo wchłaniają alkohol niczym gąbka i nie pozwalają go przetrawić. Jeśli nie chce wam się jeść, to przed wyjściem z domu wypijcie dwie szklanki tłustego mleka lub sok z kiszonych ogórków. Ten ostatni podkręci wasz metabolizm.

Zobacz GALERIĘ przepisów na sycące dania jednogarnkowe

Bez popitki, czy z popitką?

Niedocenianą, lecz bardzo skuteczną ochroną przed skutkami spożycia alkoholu jest uzupełnianie płynów. Na każdy kieliszek wódki lub na każdego drinka powinna przypadać szklanka wody. Dlaczego? Woda rozcieńcza alkohol, dzięki czemu mniej go trafia do krwioobiegu. Do tego alkohol odwadnia organizm, więc warto uzupełniać płyny, by do rana zachować dobre samopoczucie.

Co jeść w trakcie?

Warto po każdym kieliszku, czy drinku nie tylko pić, ale także jeść. Mogą to być drobne przekąski. Najlepsze są tłuste kąski mięsne, rybne lub serowe. Także kiszone lub marynowane warzywa. Lepiej unikać warzyw surowych. Lipidy i proteiny spowalniają metabolizm, dzięki czemu alkohol nie jest tak szybko wchłaniany do krwioobiegu. Kwaśne potrawy powodują uwolnienie enzymów, które szybko rozprawia się z alkoholem na poziomie układu pokarmowego. 

Zobacz GALERIĘ: Koreczki - 10 pomysłów na przekąski

Czy można mieszać alkohole?

Nie chodzi tu o miksowanie alkoholi w szklance. Od tego jest barman / barmanka i świetnie sobie radzą w tej roli. Ogromny wpływ na stan upojenia alkoholem mają trzy czynniki: ilość wypitego alkoholu, jego rodzaj oraz kolejność picia. Na początku imprezy sięgaj po lżejsze alkohole, następnie po mocniejsze wysokoprocentowe. Nie należy również łączyć alkoholi gazowanych z niegazowanymi. Popicie wódki piwej to patent wypracowany przez alkoholików na szybsze upicie się mniejszą ilością alkoholu. Jeśli nie jesteś uodporniona / uodporniony na działanie alkoholu to od razu poczujesz się fatalnie i odpadniesz z imprezy już na samym jej początku. 

Czy koktajle i drinki to dobre rozwiązanie?

Drinki i koktajle alkoholowe to niewielkie ilości czystego alkoholu. Nawet pite przez słomkę wolniej uderzają do głowy. Do tego dostarczają niezbędnych elektrolitów, bo zawierają soki i inne płyny bezalkoholowe. 

Zobacz GALERIĘ: Drinki na SYLWESTRA i nie tylko

Co zrobić następnego dnia?

Rano na nogi postawi nas prysznic naprzemiennie ciepły i chłodny, solidne śniadanie zawierające białka i tłuszcze, dużo wody oraz spacer na świeżym powietrzu. . 

Najlepiej jednak być oczywiście wstrzemięźliwym. 

Jeśli znacie jakieś dobre sposoby na rozsądne picie, to podzielcie się z nami w komentarzach pod artykułem.

Zobacz także GALERIĘ: Jak leczyć zatrucie alkoholem - domowe sposoby na kaca