Jak udekorować sałatkę na święta? TOP 10 najlepszych pomysłów

Jak udekorować sałatkę na święta? TOP 10 najlepszych pomysłów

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Śledziowa sałatka pod szubą obłożona naleśnikami to efektowna i smaczna ozdoba świątecznego stołu

Zrobić sałatkę nie jest trudno. Wypróbowane połączenia smaków zawsze są przebojem stołu. Ale jak efektownie udekorować sałatkę? Jak ozdobić ją w duchu świąt Bożego Narodzenia?

Sałatkę zawsze można podać w ładnej misce lub na głębokim półmisku. W szklanych salaterkach podajemy sałatki warstwowe, aby nic nie przesłaniało ich urody.  

Co jednak zrobić z sałatką majonezową, która zazwyczaj prezentuje się niezbyt zachęcająco? 

Najlepiej odpowiednio ją udekorować. I tu wybór jest ogromny. Możemy udekorować w sposób łatwy wykorzystując naturalne elementy dekoracji takie jak „piórka” gałązek kopru

Prosty zabieg z uformowaniem sałatki w okrąg, obsypaniem jej posiekanym koperkiem i przybraniem z jajek i pomidorków zamienia zwykłą sałatkę w piękny wieniec adwentowy. 

Sałatka z paluszkami surimi

Trochę kopru, jako zielonego przybrania, a do tego gwiazdki wycięte z marchewki, symboliczne choinki z ogórka i trochę groszku oraz kukurydzy i dekoracja gotowa. 

Sałatka jarzynowa ze śledziem - klasyczna

Bardzo dekoracyjny jest także tarty ser lub starte białko i oddzielnie żółtko jajek gotowanych twardo. 

Przepis na sałatkę posypaną startym jajkiem

Prostym pomysłem jest wykorzystanie chipsów, szczególnie do drobno siekanych sałatek i past wszelkiego rodzaju. 

Sałatka słonecznik - banalne proste, a co za efekt

Efektowne drobiny jajka można uzupełnić drobno pokrojonymi warzywami. Nieocenioną dekoracją są oliwki i ciemne winogrona. 

Sałatka z kalmarów w kształcie zimowego gościa karmników

Piękne sałatki śledziowe

Osobną kategorię stanowią sałatki śledziowe pod szubą, lub jak wolą inni pod pierzynką. Warstwowe sałatki można podać na wiele sposobów. Oto kilka sprytnych sposobów dekoracji sałatki ze śledzia i warzyw korzeniowych. 

Ocena: 3,8
Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl. Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Autorka książki "Dzieje łakomstwa i obżarstwa" (wyd. Harde, 2019), współautorka "Królestwa zup" (wyd. Harde, 2019).