Sałata masłowa, maślana, głowiasta: właściwości, wartość odżywcza, zastosowanie kulinarne
Sałata masłowa, zwana również maślaną lub głowiastą to jeden z najpopularniejszych gatunków sałaty. W polskiej tradycji kulinarnej sałata masłowa ze śmietaną idzie zawsze w parze z pieczonym kurczakiem. Sałata głowiasta to ulubiona letnia zielenina Polaków.
Spis treści
- Własności sałaty masłowej
- Wartość odżywcza sałaty głowiastej
- Zastosowanie kulinarne sałaty
- Jak przechowywać sałatę?
Własności sałaty masłowej
Sałata maślana stanowi przede wszystkim bogate źródło cennych dla nas pierwiastków, jak wapń, potas, cynk czy miedź. Obfituje także w witaminy z grupy B (głównie B1, B2, B6) oraz witaminę C, E i A. Ta ostatnia wytwarzana jest przez organizm dzięki zielonemu barwnikowi zawartemu w liściach sałaty. Dzięki zawartości antyoksydantów chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Sałata usprawnia i pobudza układ trawienny, a także zapobiega zakwaszeniu organizmu. Najlepiej smakuje z innymi warzywami, serami oraz mięsem.
Polecamy przepisy:
Sałatę z grillowanym kurczakiem - tanio i pysznie
Wiosenna sałata z rzodkiewkami
Wartość odżywcza sałaty głowiastej
W 100 g liści sałaty maślanej znajdziemy zaledwie 14 kcal/100 g. Dlatego sałata tak często zalecana jest osobom dbającym o linię.
Przeczytaj także:
Czy sałata odchudza? Właściwości sałaty
Sałata z awokado, pestkami i nasionami - zdrowie na talerzu
Zastosowanie kulinarne sałaty
Liście sałaty masłowej mają łagodny smak o doskonałej równowadze słodyczy i goryczy. Liście sałaty maślanej świetnie komponują się ze słodką śmietaną i łagodnymi sosami.
Polecamy przepis na:
Sałata z gorgonzolą i orzechami włoskimi
Liście są też wyjątkowo miękkie i delikatne, dlatego sałata głowiasta nie nadaje się do długiego przechowywania. Liście szybko więdną i tracą sprężystość, ale nie smak. Pamiętać należy, aby doprawiać ją przed samym podaniem, inaczej kwasy zawarte w sosie zważą delikatne liście.
Jak przechowywać sałatę?
Sałatę głowiastą należy przechowywać w lodówce, zamkniętą w nadmuchanym woreczku polietylenowym. Można też przechowywać w plastikowym pudełku. Niestety jej trwałość jest krótka, zazwyczaj nie dłuższa niż 2 doby. Zwiędnięte nadają się na zupę. Wystarczy podsmażyć je na maśle i dodać ryż, a letnia zupa gotowa.
Polecamy przepis na:
Sałatkę grecką z serami, pomidorami i oliwkami
Zupa z sałaty masłowej i rukoli